درمان لک صورت بعد از لیزر به چه روش هایی قابل انجام است؟

درمان لک صورت بعد از لیزر به چه روش هایی قابل انجام است؟


درمان لک صورت یکی از اصلی ترین گام های زیبایی صورت است. لکه های تیره (هایپر پیگمانتاسیون) زمانی بر روی پوست پدیدار می شوند که پوست بیش از مقدار طبیعی ملانین تولید کند. چشم ها ، پوست و مو رنگ خود را از ملانین می گیرند. لکه های تیره پوست احتیاج به درمان ندارند و بروز آن ها جای نگرانی ندارد. با این جود ، بعضی اشخاص به دلایل زیبایی تمایل به رفع آن ها دارند. بسته به علل بروز، اشخاص برخی از انواع این لکه ها را ( لکه های پیری یا لکه های آفتابی ) می نامند.

امروزه خوش بختانه با پیشرفت علم پزشکی و فناوری روش ‌هایی برای رفع عارضه لک صورت ایجاد شده است که یکی از این راه ‌ها استفاده از لیزر است. این روش یکی از اثر ‌بخش‌ ترین روش ‌ها جهت درمان لک صورت است . به طور کلی ، بیشتر افراد حتی با یک جلسه درمان می ‌توانند نتیجه بسیار خوبی بگیرند.

 

تأثیر لیزر برای برطرف کردن لک های پوستی چقدر می باشد؟

قبل از گفتن عملکرد لیزر باید شخصی که قرار است لیزردرمانی شود حدود 1 ماه قبل از لیزردرمانی در جلوی تابش مستقیم نورخورشید قرار نگیرد و نباید برنزه کند. زمانی که اشعه لیزر روی صورت شخص قرار بگیرد لکه های پوست پررنگ تر شده و سپس ورم ناچیزی به وجود آمده و ورم شروع به کبودی شدن خواهد کرد. پس از گذشت 1 هفته کاملا لک ها محو خواهد شد همینطور باید بدانید که در طول استفاده از لیزر شخص نیازی به بی حس شدن ندارد زیرا چندان دردآور نیست. جهت تاثیرگذار بودن لیزردرمانی به نکات بعد از انجام لیزر حتما توجه کنید :

  1. اگر برای لک های صورت لیزر کرده اید صورت خود را با آب و صابون بشویید و به آرامی خشک بکنید.
  2. یک کرم مرطوب کننده را روی پوست صورت بمالید.
  3. تا 1 هفته بعد از انجام لیزردرمانی جلوی آفتاب قرار نگیرید و ورزش نکنید.
  4. حتما از کرم ضد آفتاب برای صورت استفاده کنید.
  5. در کنار کرم ضد آفتاب کرم محو کننده نیز استفاده کنید.

 

زمان لازم برای نتیجه گرفتن لیزر پوست

بالا ترین مزیت بهترین دستگاه لیزر کیوسوییچ برای درمان لک های صورت نتیجه گیری سریع است. ممکن است فرد حدود 1 ربع پس از انجام لیزر صورت نتیجه را بگیرد. گرفتن نتیجه با کمی سرخی پوست همراه است که نگران نباشید چرا که چند روز بعد پوست به حالت عادی خود باز خواهد گشت.

 

درمان لک صورت با میکرونیدلینگ

میکرو نیدلینگ توسط دستگاه هایی که از چند سوزن تشکیل شده است ، بر روی پوست سوراخ های ریزی ایجاد می کند که به افزایش تولید کلاژن پوست کمک زیادی می کند. این روش نسبت به میکرودرم آبریژن تهاجمی تر می باشد. با توجه به عمق نفوذ دستگاه در این روش ، از آن برای از بین بردن چین و چروک های عمیق و جوش ها و لک صورت استفاده می شود .

این وسیله را بر روی پوست گذاشته و لایه بالایی پوست را به عمق 2 میلی متر سوراخ می کنند تا زخم های ریز بر روی پوست ایجاد شود . همین روش باعث می شود بدن تحریک شده و فیبر های کلاژن والاستین جدید بسازد . در این روش در پاسخ به محرک ، پوست برجسته و ضخیم تر شده و جای زخم ناپدید و خطوط باریک و چین و چروک کم خواهد شد.

 

درمان لک صورت به وسیله میکرودرم آبریژن

میکرودرم با پرتاب ذرات بسیار ریز برای از بین بردن و برداشتن لایه ‌های سطح بالای پوست استفاده می کند. به‌ این‌ ترتیب پوست جدید به‌ جای پوست از بین رفته تشکیل می ‌شود که لکه‌های قدیمی خیلی کم تر و خفیف ‌تر دیده شوند. این روش معمولاً نیاز به چند جلسه تکرار دارد.

 

ایا درمان لک صورت به وسیله هیدرو فیشیال ممکن است؟

هیدرو فشیال چیست و کاربرد هیدرو فیشیال : فیشیال در واقع یک روش درمانی برای مشکلات پوستی که به کمک این روش منافذ پوست پاک سازی می شود و سلول های مرده روی سطح پوست از بین می روند. فیشیال پوست در چند مرحله انجام می شود که باعث جوان سازی و تغذیه پوست مناسب پوست صورت شده و تقریبا تمامی مشکلات پوستی را برطرف می سازد.

 دستگاه هیدرو فیشیال یک دستگاه مدرن میکرودرم آبریژن اکسیژن رسان می باشد که برای مراقبت های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه پاک سازی کامل پوست را انجام می دهد و این دستگاه در کلینیک های زیبایی کاربرد بسیار زیادی دارد.

 ولی چندین تفاوت بنیادین وجود دارد که باعث اهمیت بسیاری است. به عنوان نمونه در درمان های میکرو درما براشن از استخراج دستی استفاده می شود در حالی که در دستگاه هیدروفشیال اینطور نیست  . علاوه بر این  لایه بردارهای شیمیایی از اسید های مختلف استفاده می شود و بیشتر در روشن تر کردن پوست تاثیر دارند در حالی که هیدروفیشیال را می توان برای اکثر درمان های پوستی استفاده کرد.

 دستگاه هیدروفشیال را می توان برای انواع مختلفی از پوست ها از جمله پوست صورت بسیار حساس استفاده کرد. این روش درمانی بسیار قابل تنظیم است و می تواند برای انواع مختلفی از پوست ها بدون هیچ محدودیت خاصی مورد استفاده قرار داد .

 

موارد استفاده از دستگاه هیدروفیشیال چیست:

همان طور که گفتیم در این روش مستقیما از دستگاه مکش استفاده می شود. از کاربرد های ان می توان موارد زیر را نام برد :

  1. آکنه ، آلوپسی سبورئیک ، فولیکولیت ، حساسیت های پوستی
  2. روشن کنندگی پوست، بهبود پوست مات ، مایل به زرد ، بهبود بافت پوست
  3. باعث بهبود پوست افتادگی پوست و افزایش شفافیت پوست می شود
  4. از بین بردن جای جوش و لک های پوستی
  5. کمک به بهبود التهابات پوستی و جوش های صورت و غیره

 

لایه‌برداری پوست

همان گونه که بیان شد ، تجمع سلول‌‌های مرده پوست در منافذ پوستی ، دلیل اصلی ایجاد آکنه است. جای آکنه و جوش نیز بعد ها به صورت لک روی پوست ظاهر ‌‌می ‌شود. توصیه ‌‌می ‌شود که لایه برداری پوست ، هرچند وقت یک بار ، نقش بسیار مهمی‌ در از بین بردن لک‌‌ های صورت دارد و از بهترین راه کار های از بین بردن لک صورت می باشد.

 لایه بردارهای شیمیایی شامل اسید سالسیلیک و اسید گلیکولیک ‌‌می ‌شوند. استفاده از این لایه بردارها باعث ریزش بالا ترین لایه پوست مرده و آسیب دیده ‌‌می ‌شود و به‌جای آن لایه جدید پوستی که بدون لک است ، تشکیل ‌‌می ‌شود.

 انتخاب یک لایه ‌بردار مناسب پوست شما ، توسط پزشک متخصص پوست انجام ‌‌می ‌شود. او ‌‌می‌داند که چه ماده لایه ‌برداری برای پوست شما مناسب ‌تر است.

 

درمان لک صورت با کرایوتراپی

در این روش متخصص پوست جریان هوای سردی را که از نیتروژن مایع تبخیر شده ساخته شده ، بر روی لک های صورت شما می وزد. پوست شما فقط برای چند دقیقه در معرض آن درجه سرما قرار خواهد گرفت. مکانیزم این روش به این صورت است که هنگامی که در معرض دمای سرد قرار می گیرید ، بدن شما فکر می کند که در حال یخ زدن است به همین علت به طور طبیعی و خودکار برای گرم نگه داشتن گردش خون در بدن افزایش می یابد. این باعث افزایش خون در مویرگ ها می شود و گلبول های سفید خون با سرعت بیشتری شروع به کار می کنند تا از شما محافظت کنند.

 

در طی این کار ، مغز شما نیز برای تحریک اعضای بدن هورمون هایی مثل آدرنالین و اندروفین را آزاد می کند. این کار واکنش سلول های جوان سازی را تسهیل می کند ، عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و باعث بهبودی پوست می شود. مطالعات نشان داده است که کرایو تراپی تولید کلاژن را افزایش می دهد . کلاژن پروتئینی است که وظیفه محکم نگه داشتن پوست ، انعطاف پذیری را بر عهده دارد. زمانی که تولید کلاژن کاهش می یابد ، خط و چین و چروک در پوست شما افزایش می یابد. در نهایت این روش باعث کاهش انواع لک های پوستی خواهد شد. چرا که سلول های مرده پوستی را از بین ببرد و پوست را مجبور به تولید سلول های جدید می کند. کرایو تراپی برای تسکین علائم اگزما ، پسوریازیس و درماتیت مانند قرمزی و خارش نیز بسیار موثر می باشد.

 

درمان لک صورت با پمادهای روشن کننده پوست

این نوع پماد ها موجب روشن و سفید شدن رنگ پوست خواهند شد. پماد های روشن کننده به کم کم اثر می کنند و بعد از چند ماه لکه های تیره را کاهش می دهند. هیدرو کوئینون، عنصری فعال در پماد ها می باشد که باعث جلوگیری از تولید ملانین می شود. محصولات تجویزی اصولا دارای 3 الی 4 درصد از این ماده ها هستند. 

 

لیزر ipl برای لک صورت ؛ آخرین راه برای داشتن پوستی صاف

در بسیاری از اشخاص لک صورت بعد از مدتی ، محو شده یا بسیار کم رنگ می ‌شود. پزشکان متخصص به افراد درگیر به بیماری لک صورت یا بدن توصیه می ‌کنند ، تا حد امکان در معرض آفتاب قرار نگرفته و از کرم‌های ضد آفتاب قوی و استاندارد استفاده کنند. ولی اگر لک در طول زمان محو نشده و از بین نرفت ، پزشک معالج یک سری روش درمان برای محو شدن لک ، از ناحیه مورد نظر تجویز می ‌کند. یکی از روش‌های درمانی استفاده از بهترین دستگاه لیزر برای لک صورت است. لیزر ipl برای لک صورت از امواج استفاده کرده و به لایه‌ ها پوست نفوذ می ‌کند. این دستگاه برای موارد دیگری نیز کاربرد دارد.

 

با مراقبت از پوست بهترین نتیجه را بگیرید

هر دوره لیزر درمانی با توجه به نوع پوست و دلیل مراجعه ، حدودا بین ۴ تا ۸ ماه طول می ‌کشد . در آخر این دوره ممکن است پوست شما حساس شود یا حتی نتیجه‌ دل خواهتان را نگیرید. در طول دوره ، حتماً وضعیت پوست را به دقت رصد کنید و در صورت مشاهده هر گونه تغییری پزشک یا اپراتور لیزر را در جریان بگذارید. اگر بیماری خاصی دارید یا به  تازگی دچار بیماری پوستی و غیرپوستی شده‌اید ، باید آن را اطلاع کنید. فراموش نکنید که فهرستی از دارو های قدیمی و جدید ( گیاهی ، مکمل و شیمایی ) را به همراه خود داشته باشید تا در صورت لزوم ارائه کنید . در دوره‌های لیزر درمانی ، سیگار ، قلیان و دود و دم را تا جایی که می توانید کنار بگذارید ، چرا که روند بهبود پوست شما را مختل می‌ کنند. یادتان باشد قبل و بعد از جلسات لیزر، لباس گشاد و راحت بپوشید.

 

عوارض جانبی ایجاد شده از لیزر صورت برای افراد گوناگون متفاوت است. اقدامات ذکر شده در بالا به ‌طورکلی هستند و رعایت آنها در بهبودی هرچه بهتر و سریع ‌تر پوست صورت شما مؤثر است. ولی درصورتی ‌که پزشک شما موارد دیگری علاوه بر دستورات بالا ارائه دادند ، حتماً آن ها را به ‌درستی انجام دهید. چرا که سلامتی شما برای ما از تمام اقدامات مهم ‌تر است. همچنین ، پیشنهاد می ‌کنیم برای اطمینان از سلامتی خود ، لیزر صورت را حتماً تحت ‌نظر پزشک متخصص در کلینیک‌های تخصصی انجام دهید.