تیره شدن پوست بعد از لیزر فرنکشنال

تیره شدن پوست بعد از لیزر فرنکشنال


با افزایش سن ، تولید کلاژن در پوست رو به کاهش رفته و ساختارهای حمایت کننده ی پوست به تدریج از بین می روند. قرار گرفتن روزانه در معرض اشعه ی فرابنفش خورشید و موارد دیگر می تواند باعث رنگ پریدگی و چروک شدن پوست شود . با استفاده از لیزر فرکشنال می توان چین و چروک های ریز ، جای جوش و لکه های قهوه ای را از بین برده و پوست را جوان و بشاش کند. لیزر فرکشنال یک روش غیر تهاجمی است که با استفاده از لیزر دی اکسید کربن، لایه های خارجی و آسیب دیده پوست را از بین می برد. لیزر فرکشنال با هدف قرار دادن لایه اول و دوم پوست به بازسازی کلاژن و تحریک رشد آن کمک بسیار زیادی می کند.

 

اگر دکتر انجام دهنده لیزر، تجربه کافی داشته باشد و از مدل کناسب لیزر فرکشنال استفاده کند عوارض پوستی مانند لک های قهوه ای یا سفید و تیره شدن پوست پس از لیزر در مقایسه با لیزرهای نسل قدیمی بسیار اندک است. البته در مواردی که اسکار ها عمیق است و پزشک مجبور است برای تأثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند ، احتمال بروز بعد از لیزر وجود دارد ؛ اما اگر ایجاد شد معمولاً این لکه ها طی حداکثر دو ماه بهبود پیدا میکند. در ضمن بعضی مناطق پوست مانند چانه و بینی و گونه ( پوست روی استخوان ) حساس تر است و اشخاصی که پوست تیره دارند. برای جلو گیری از تغییر رنگ بعد از لیزر از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید نیز باید جلوگیری کرد.

 

تأثیرات لیزر فرکشنال بر پوست چه می باشد؟

از تأثیرات لیزر فرکشنال بر پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد :

بهترشدن بافت و رنگ پوست:

اگر به دنبال راه کاری برای پوست صاف و یک رنگ هستید لیزر فرکشنال بهترین گزینه برای شخص است. برطرف کردن آسیب‌های ناشی از اشعه UV  آفتاب و جای زخم و اسکار از دیگر تأثیرات لیزر فرکشنال است.

 

برطرف کردن خطوط و چین و چروک ها:

برای درمان چین و چروک های نازک و عمق کم صورت می توان از این روش برای رفع ان استفاده کرد. این لیزرمی تواند باعث تولید کلاژن سازی شود. کلاژن ها شامل پروتئین هایی هستند که در درون پوست سبب دوام و زیبایی ان می شوند.

 

برداشته شدن ضایعات سطحی و عمیق پوست :

برخی از انواع زگیل ( کراتوز ها ) ، لتینگو ها ( خال‌های قهوه‌ ای رنگ ناشی از پیری یا آسیب نوری ) ، کارسینوم ‌های سطحی و شامل دیگر ضایعات پوست که از عمق زیادی برخوردار نباشند توسط این لیزر درمان می شود.

 

مزایای لیزر فرکشنال چیست؟

لیزر فرکشنال را می توان در صورت ، گردن ، پشت دست ها ، ترک های ناحیه ی شکم ( استریاها ) و اسکار های سوختگی و جراحی نیز به کار برد.

از مزایای ان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رنگ دانه سازی و به حد اقل رساندن لکه ‌های پیری
 2. درمان آسیب‌ های ناشی از نور خورشید و کمک به بهبود آسیب‌ های خطرناک پوست
 3. رفع خطوط و چین ‌و چروک ‌های ظریف مثل خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط بین ابرو ها
 4. رفع زخم‌های سطحی و پاک کردن اثرات آکنه و دیگر زخم ‌ها
 5. درمان اکتینیک کراتوز (AK) که یک بیماری پوستی پیش سرطانی شایع است.
 6. به حداقل رساندن منافذ باز پوست
 7. اسکار پوستی ( آکنه ، جراحی ، سوختگی )
 8. قوام و استحکام پوست
 9. جوان سازی پوست

 

چگونگی تیره شدن پوست صورت بعد از لیزر فرکشنال

با پیشرفت علم پزشکی و افزایش مهارت ‌های پزشکی ، احتمال بروز عوارض‌ لیزر پوست صورت ، مثل تیره شدن پوست صورت در مقایسه با گذشته ، کاهش یافته است. در واقع اگر دکتر معالج شما ، تجربه و مهارت کافی را داشته باشد و در کنار آن از دستگاه های به روز و کم تهاجمی استفاده بکند ، احتمال تیره شده پوست خیلی کمتر از گذشته می ‌شود. با این وجود همچنان احتمال تیره شده پوست وجود دارد که می ‌توان به عنوان یکی از عوارض ناشی از لیزر فرکشنال صورت ، از آن نام برد .

 • پس از معاینۀ پوست صورت شما توسط یک دکتر متخصص ، ایشان ممکن است تصمیم بگیرند لایه‌های عمیق ‌تری از پوست شما را تحت درمان قرار دهند. برای همین منظور مجبور به استفاده از دستگاه ‌های لیزر قوی ‌تری هستند که به دنبال آن امکان دارد رنگ پوست بعد از پایان لیزر ، عوض شده و در مقایسه با قبل تیره ‌تر بشود. خوشبختانه پس از گذشت مدتی ، رنگ پوست شما روشن ‌تر می ‌شود و این تیرگی همیشگی نمی باشد پس اصلا نگران این موضوع نباشید. 
 • یکی دیگر از موضوعاتی که می‌ تواند بر تغییر رنگ پوست شما تأثیر زیادی بگذارد ، ناحیه ‌ای است که تحت درمان قرار می ‌گیرد. قسمت ‌هایی از صورت مثل چانه ، بینی و گونه ، بیشتر در معرض تیره‌ تر شدن قرار دارند. پوست این قسمت ‌های بدن ، نسبت به سایر نواحی صورت ، حساس ‌تر بوده و خیلی فوری تغییر رنگ می ‌دهند.

 اگر به دنبال راه ‌حلی هستید تا از تیرگی پوست صورت بعد از لیزر فرکشنال در امان بمانید ، باید از نور خورشید به شدت دوری کنید. همچنین می ‌توانید از ضد آفتاب‌ های قوی که (spf) بالا تری دارند استفاده کنید. 

 

تأثیرات لیزر فرکشنال بر پوست

تأثیرات این روش را می توان در ۳ مورد زیر خلاصه کرد:

بهبود بافت و رنگ پوست :

اگر به دنبال داشتن پوستی صاف و یک رنگ هستید ، لیزر CO2 فرکشنال یکی از بهترین انتخاب ها برای شما است. اصلاح آسیب های ناشی از اشعه UV آفتاب و جای زخم و اسکار از جمله تأثیرات مهم این لیزر است.

رفع خطوط و چین و چروک ها :

برای درمان چین و چروک ظریف و کم عمق صورت می توان از این روش استفاده کرد. این لیزر می توان باعث تحریک کلاژن سازی شود . کلاژن ها پروتئین هایی هستند که در بافت پوست باعث قوام و زیبایی آن می شوند.

برداشت ضایعات سطحی و عمقی پوست :

برخی از انواع زگیل ( کراتوزها ) ، لتینگوها ( خال های قهوه ای رنگ ناشی از پیری یا آسیب نوری ) ، کارسینوم های سطحی و دیگر ضایعات پوستی که عمق زیادی نداشته باشند ، با استفاده از این لیزر درمان می شوند.

 

ایا جوش زدن بعد از لیزر فرکشنال طبیعی است؟

بعد از لیزربا بهترین دستگاه آر اف فرکشنال درمان بروز جوش های پوستی و التهاب در پوست امری محتمل می باشد که به حساسیت پوست بستگی خواهد داشت. دکتر پس از لیزر درمانی به شخص جهت جلو گیری از بروز جوش ها و رفع آن ها مصرف کرم زینک را توصیه خواهد کرد.

 

چه موقع و در چه شرایطی باید به دنبال مراقبت ‌های پزشکی باشیم؟

در روز اول پس از درمان لیزر فرکشنال  CO2، کمی قرمزی و تورم وجود دارد. همچنین حساسیت خفیف تا متوسط پوست درمان شده طبیعی است. ولی اگر یکی از موارد زیر را تجربه کردید باید فوراً با پزشک معالج خود تماس بگیرید :

 1. عدم کاهش قرمزی و تورم و شدید تر شدن آن طی 1 تا 2 روز اول و افزایش درد به جای بهبود تدریجی آن.
 2. بروز خون ریزی ، چرک و ظاهر شدن زخم‌ های سرد و ایجاد تب.

 

پس از لیزر فرکشنال چه کنیم؟

بعد از لیزر CO2 فرکشنال ، پوست شما قرمز و متورم می‌شود و این اتفاق یک فرآیند طبیعی است. متخصص پوست ممکن است بعد از لیزر فرکشنال پوست شما را به محلول مخصوصی آغشته می‌کند وبا پانسمان آن را ببند ، جهت جلو گیری از درد کمپرس سرد را روی آن قرار دهید تا مانع التهاب و قرمز شدن پوست شود ، از این جهت توصیه‌ های زیر نیز می‌ تواند در اثربخش بودن و نتیجه ‌گیری بهتر مؤثر واقع شود:

 

 1. پس از درمان آب زیادی بنوشید ، چرا که در ترمیم پوست مؤثر است.
 2. از ژل و لوسیون‌ های خنک‌ کننده جهت جلو گیری از تورم و قرمزی استفاده کنید.
 3. اگر درمان‌ هایی مثل : لیزر فرکشنال برای جای جوش صورت ، دور چشم و یا برای منافذ باز پوست و غیره انجام داده ‌اید ، بهتر است روی صورت نخوابید.
 4. بعد از درمان لباس ‌های گشاد بپوشید تا فشار و آسیبی به پوست وارد نشود.
 5. حتماً از کرم‌ های ضد آفتاب استفاده کنید.
 6. تا حد امکان از تماس با آفتاب خود داری کنید.
 7. برای جلو گیری از جوش زدن و باقی ماندن جای زخم بعد از لیزر فرکشنال ، پوست را با لوسیون و کرم‌ های مناسب مرطوب کنید.
 8. از کرم ‌های روشن ‌کننده پس از از بین رفتن التهابات ، جهت جلوگیری از تیره شدن پوست پس از لیزر فرکشنال استفاده کنید.

 

برای انجام لیزر به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و از یک پزشک حاذق و با تجربه کمک بگیرید. شما برای پیدا کردن یک کلینیک زیبایی معتبر می‌ توانید از افرادی که تجربۀ این کار را دارند کمک بگیرید. به یاد داشته باشید لیزر فرکشنال یک روش کم خطر می باشد ، پس استرس نداشته باشید و با آرامش خاطر برای انجام آن آماده شوید.