بهترین دستگاه از بین بردن لک کدام است؟

بهترین دستگاه از بین بردن لک کدام است؟


 لک یک اصطلاح گسترده است و همانطور که می دانیم می تواند انواع مختلفی داشته باشد. به طور کلی، اسکارهای باقی مانده از ضایعات آکنه یکی از متداول ترین انواع لک های صورت است. برخی دیگر از انواع لکه های ظاهر شده روی پوست عبارتند از:

علائم آکنه یا اسکار در نتیجه آسیب ایجاد شده به لایه درم پوست ایجاد می شود. هر چیزی که باعث باز شدن پوست شود مثل جوش یا زخم می تواند باعث زخم شود. در این مطلب می خواهیم مطالبی را در مورد اینکه بهترین دستگاه از بین بردن لک کدام است اطلاعاتی را به شما گزارش دهیم.

 

ایا درمان لک های پوستی با لیزر امکان دارد؟

لک های پوستی به دلایل متفاوتی ایجاد می شوند. مراقبت از پوست در مقابل آفتاب توسط کلاه و لوسیون های ضد آفتاب، یکی از راه های مهم پیشگیری از به وجود امدن لک های پوستی است. امکان پیشگیری از بعضی انواع لک ها که به دلیل تغییرات هورمونی یا زمینه ژنتیکی ایجاد می شوند، وجود ندارد. لک های دوران بارداری یا کک و مک از این مدل لک ها هستند.

برخی لک ها هم به دلایلی مثل مصرف دارو، افزایش سن یا بیماری های داخلی ایجاد می شوند. با درمان بیماری ها یا قطع استفاده از دارو ها ایجاد لک ها متوقف می شود؛ ولی ممکن است از بین بردن جای آن ها نیاز به درمان های دیگری داشته باشد. لیزر رفع لک یکی از راه های درمانی لک ها است.

در لیزردرمانی ، لیزر فقط  در ناحیه هدف متمرکز می شود و به بافت های اطراف هیچ گاه آسیبی نمی رسد. عوارضی مانند  قرمزی پوست ، تورم ، سوزش و تورم غدد لنفاوی برخی عوارض لیزردرمانی هستند؛ ولی در کل لیزردرمانی یک روش درمان کم تهاجمی است و امکان درد نیز در آن خیلی کم است.

بهترین دستگاه لیزر کیوسوییچ دارای طول موج مختلفی هستند. نکته مهم این است که طول موج انتخابی برای درمان باید با پوست فرد و عارضه پوستی متناسب باشد. علاوه بر این استفاده از دستگاه های مناسب و مهارت پزشک در استفاده از دستگاه ها نیز در نتیجه نهایی درمان تاثیر خیلی زیادی دارد.

 

لیزر کیوسوئیچ Q-Switching چیست؟

اصطلاح  کیو سوییچ  به نوع پالس ایجاد شده توسط لیزر اشاره دارد. بر خلاف پوینتر لیزرهای رایج که یک پرتو لیزر پیوسته ایجاد می کنند ، لیزرهای کیو سوییچ پالس های پرتو لیزری را ایجاد می کنند که تنها یک میلیاردم ثانیه ( نانوثانیه ) طول می کشد و بعد از مکث می تواند دوباره تابیده شود.  از آنجایی که انرژی لیزر در زمان کوتاهی ساطع می شود، انرژی در پالس های بسیار قوی با طول موج 532 و 1064 نانومتر متمرکز می شود.

 پالس ‌های کوتاه و قدرتمند از دو مزیت کلیدی برخوردارند. اول اینکه، این پالس ها به اندازه کافی قدرتمند هستند که می توانند با تابش بر روی سطح پوست ناحیه مورد نظر توسط رنگدانه های موجود در اپیدرم جذب شده و قطعات ریز جوهر یا رنگدانه ها را بشکنند، تولید کلاژن سازی را تحریک کنند یا قارچ ها را بکشند. همه لیزرها قدرت کافی برای این کاربردها را ندارند ، به همین علت است که لیزرهای کیوسوئیچ برای کارایی خود بسیار ارزشمند هستند.

از آنجایی که انرژی صرفاً برای چند نانوثانیه در پوست است، بافت اطراف آسیبی نمی بیند و  فقط رنگدانه گرم می شود و خرد می شود تا سپس پروسه حذف توسط ماکروفاژها در خون انجام شو د، در حالی که بافت اطراف بدون تاثیر باقی می ماند. 
کوتاه بودن پالس چیزی است که به این لیزرها اجازه می دهد تا ملانوسیتوز پوستی یا خال های ملانوسیتیک ( خال های مادر زادی ) ، خالکوبی های آبی-سیاه، و لنتیژینوز خورشیدی ( لک های کبدی یا کک و مک ) ، یا کشتن قارچ را بدون عوارض جانبی ناخواسته پاک کنند.

 

آی پی ال؛ دستگاه از بین بردن لک صورت

در خیلی از افراد لک صورت و بدن، به تدریج رفع کم رنگ می‌شود. با این وجود اگر لک‌ها، در طول زمان درمان نشد، فرد باید به یک دکتر حاذق مراجعه کند. در چنین شرایطی پزشک با در نظر گرفتن حال بیمار ، روش‌هایی را برای درمان ناحیه آسیب دیده تجویز خواهد کرد. این روش‌ها می‌توانند شامل لایه‌برداری شیمیایی ، اسید آزلائیک ، میکرودرم ابریژن ، لیزر لک صورت  آی پی ال و درمان پیسی با لیزر باشد.

 IPL  از عبارت Intense Pulse Light گرفته شده و به معنای سیستم‌های نوری شدید پالسی است. این سیستم‌ های نوری از لیزر تقلید می‌کنند، اما خود لیزر نیستند. پس باید گفت که عبارت لیزر آی پی ال، در کل یک لغت غلط بوده و سیستم نوری شدید پالسی یک تکنولوژی می باشد.

 

معرفی برخی از کاربرد‌های دستگاه آی پی ال

اکنون  دستگاه آی پی ال ، از بهترین فناوری‌ها برای درمان ضایعات و مشکلات پوستی محسوب می‌شود. ضایعات و مشکلات پوستی که با روش‌های رایج پماد یا کرم رفع نمی ‌شوند ، از طریق تکنولوژی درمان لک با لیزر قابل درمان هستند. این مشکلات عبارتند از :

  1. جوانسازی پوست
  2. رفع لکه‌های ناشی از آفتاب سوختگی
  3. درمان چین و چروک
  4. درمان منافذ باز پوست
  5. از بین بردن مو‌های زائد
  6. رفع قرمزی‌های پراکنده پوست
  7. رفع کک و مک
  8. درمان لکه‌های مادرزادی و ماه گرفتگی
  9. این درمان حتی برای سنین بالا نیز کاربرد داشته و با استفاده از آن، لک‌هایی که روی پوست ایجاد شده ، قابل درمان می باشد.

 

لیزر CO2 چیست؟

در این متد برای روشن کردن پوست ، لایه‌ی خارجی پوست برداشته می‌شود و بافت سالم زیر این لایه ، لایه‌ی جدید و سالمی را روی پوست به وجود می اورند که هیچ گونه لکه‌ای روی آن وجود ندارد. در این متد ، اشعه لیزر از عناصر کربن دی‌اکسیدکربن ، هلیوم ، نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده است. این متد دارای نتایج بسیار چشم‌ گیری می باشد ؛ ولی نیازمند یک دوره‌ ی استراحت بلند‌ مدت می ‌باشد.

 

دستگاه لیزر اکسل وی؛ درمان انواع لک و ضایعات پوستی

لیزر اکسل وی یکی دیگر از دستگاه‌هایی است که برای درمان لک و بدن از آن استفاده می‌شود. لیزر اکسل وی نیز مانند با دستگاه زئو ، هندپیس‌های مختلفی دارد. به ‌همین علت برای درمان بیماری‌ های پوستی مختلفی قابل استفاده است. هندپیس‌های Genesis v و KTP برای درمان انواع ضایعات سطحی پوست، روزاسه ، اسکارها ، قارچ ناخن ، کم کردن اریتم  پوست و تونینگ استفاده می‌شوند. به کمک هر یک از این هندپیس ‌ها می ‌توان طول موج دستگاه لیزر اکسل وی را از 532 و 1064 نانومتر تغییر داد.

 

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر برای از بین بردن لک صورت

برای اینکه بهترین دستگاه از بین بردن لک صورت، نتیجه‌ای مطلوب را برای شما ایجاد کند، باید مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر نیز با دقت بالا انجام شود. برای این‌کار اول سابقه بیماری‌های خود را به‌ طورکامل با پزشک درمیان بگذارید. برای نمونه ، افرادی که مبتلا به بیماری‌های کلوئیدی هستند ، امکان استفاده از همه دستگاه‌های درمانی را ندارند.

 سپس از دوره درمانی باید مراقبت‌هایی برای بازسازی سریع‌تر پوست انجام شود. معمولا دکتر متخصص اقدامات لازم را پس از جلسه درمانی به شما خواهد گفت. با‌این وجود، استفاده از کرم ضد‌آفتاب بعد از جلسه لیزر برای همه درمان‌ها الزامی است. در برخی اوقات، باید جلسات بازسازی پوست و تحریک کلاژ ن‌سازی هم پس از تکمیل درمان انجام شود.

 

ایا آر اف می تواند لک ها را از بین ببرد؟

امواج الکترو مغناطیسی که با تولید گرما در بافت های عمیق پوست وارد شده و باعث تحریک فیبروبلاست ها و افزایش موضعی گردش خون می شود که تاثیرات زیادی  بر روی پوست می گذارد.

اولین اثر آر اف این است که نتیجه ای سریع و کوتاه مدتی دارد. امواج رادیو فرکانسی هیچ ضرری برای پوست ایجاد نمی کند و پس از جلسات درمان اصلا پوست دچار سوختگی نمی شود.

به طور کلی می توان گفت که با استفاده از دستگاه آر اف ، بدون درد و عوارض خاص می توان کک و مک روی پوست را بر طرف کرد.

 

میکرونیدلینگ جادویی برای ترمیم پوست

میکرونیدلینگ نوعی روش مکانیکال برای تحریک پوست می باشد به این صورت که توسط سوزن های خیلی ریز و استریل شده که وارد عمق پوست شده چندین هزار میکروکانال در پوست به وجود می آورد که باعث تحریک شدن و اقدام به ترمیم می کند.

میکرونیدلینگ باعث تحریک کلاژن سازی پوست می شود که این عمل کارکرد و ساختار پوست آسیب دیده را ترمیم می کند. این متد بدون درد بوده و زخمی به جا نگذاشته همینطور عوارضی ندارد و فقط بعد از پایان کار قسمتی از پوست قرمز شده که بعد از چند ساعت خوب می شود.

 

مزوتراپی  چیست و چگونه عمل می کند؟

مزو تراپی یکی از روش های رفع کک و مک پوست صورت بدون جراحی می باشد، مزوتراپی از طریق سوزن های خیلی نازک و ظریفی عنصرهای فعالی مانند هیالورونیک اسیدی و ویتامین و مواد معدنی به زیر پوست تزریق می شود.

روش مزوتراپی به دلیل اینکه تمامی ویتامین ها و مواد معدنی را مستقیم به پوست انتقال می دهند به همین خاطر پوست بیمار بسیار سریع بهبود یافته و نتیجه آن کاملا قابل مشاهده خواهد بود. همچنین باید توجه داشت که عموما درمان قطعی برای کک و مک وجود نداشته و بسته به نوع پوست فرد ممکن است احتیاج به جلسات بیشتری داشته باشد.

 

از بین بردن لک صورت با پلاسما جت

صورت یکی از حساس ترین ومهم ترین قسمت های بدن هر فرد است که بیشترین تاثیر را بر زیبایی ظاهری همه افراد ، چه خانم ها و چه آقایان می گذارد.

و همین طور لک های روی صورت هم از مواردی هستند که بیشترین تاثیر را بر ظاهر فرد میگذارند و به همین دلیل است که تقریبا همه اشخاص این مشکل رنج میبرند و به دنبال راهی برای از بین بردن سریع و راحت تر آنها هستند.

ولی باید بدانیم که هر روشی موثر و مفید نیست و حتی ممکن است مشکلات بیشتری را ایجاد کند و به پوست شما آسیب برساند و حتی عوارض خطرناکی برای شما داشته باشد. تزریق پلاسما یک روشی تایید شده از سازمان بهداشت جهانی است که به عنوان یکی از تاثیر گذار ترین متد های این زمینه نیز شناخته شده است که می تواند نیاز های شما را کاملا بر طرف کند.

پلاسما جت صورت متدی است که پزشکان از آن برای احیای بافت های پوست به صورت عمیق استفاده می نمایند. پلاسما جت دارای روش های مختلفی است که برای قسمت های مختلف صورت انجام می شود.

 

درمان لک صورت با دارو درمانی

بسیاری از اشخاص به دنبال قرص برای درمان لک صورت هستند. بسیاری از داروهای تجویز شده برای درمان ملاسما یا لک صورت، تاثیر موقتی دارند و بعد از مدتی لک ها برمی گردند و حتی پررنگ تر از قبل می شوند. برای ان دسته اشخاصی که به دنبال درمان لک صورت با دارودرمانی هستند، داروهایی مثل هیدروکینون ، آریوتین ، کوجیک اسید ، AHA و تره تینوئین تجویز می شود که باعث کاهش تولید ملانین پوست می شود. بهترین قرص برای درمان لک صورت، داروی هیدروکینون است.

 

درمان لک صورت با لایه ‌برداری شیمیایی

یکی دیگر از متد های درمان لکه های قهوه ای پوست، استفاده از روش لایه برداری شیمیایی است. در این روش از اسیدهای غلیظ برای از بین بردن لایه اپیدرم پوست استفاده می شود. لایه اپیدرم همان لایه ای است که انواع لک روی آن قرار دارد. وقتی لایه اپیدرم از بین می رود ، هیپرپیگمانتاسیون نیز کمتر می شود. این روش از قوی ترین و موثر ترین متد های درمان لک ملاسما است ؛ ولی ممکن است عوارض خاصی مانند آکنه، سوزش، تاول و قرمزی پوست را به همراه داشته باشد. مهم ترین موضوع این است که لایه برداری شیمیایی صورت باید تحت نظر دکتر حاذق متخصص انجام شود ؛ چرا که این روش بسیار قوی است و انجام خود سرانه آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

شما هم اگر درگیر مشکل لک صورت چه به صورت مادرزادی و یا لک های دیگر در صورت، پیشانی، سینه، بازو، زانو، ران، کمر و سایر نقاط بدن خود هستید بهتر است قبل از انجام هر کاری با یک پزشک متخصص پوست جلسه مشاوره داشته باشید.