بهترین روش برای رفع سلولیت

بهترین روش برای رفع سلولیت


به طور کلی پیکر بندی مردان نسبت ماهیچه ای بیشتری نسبت به زنان دارند. در بدن زنان نیز توزیع چربی بیش از مردان قابل مشاهده است. به همین علت هم، زنان بیشتر مستعد درگیری با سلولیت هستند. هر چند نمونه هایی از بافت سلولیتی در بدن مردان هم مشاهده می ‌شود ولی درگیری بافت سلولیتی در بدن زنان بیشتر و شایع تر است.
فیبرهای کلاژن موجود بین بافت پوست و عضله ، بافت چربی زیر ماهیچه را به چند قسمت هموار جدا می‌کنند. ولی مشکلی که در سلولیت به وجود می‌آید این است که تقسیم بندی شرح داده شده ، به صورت نامتقارن و ناهموار رخ می ‌دهد و با توجه به درصد درگیری، به شکل‌های گوناگونی در ظاهر پوست نمایان می ‌شود. به طور خلاصه ، سلولیت به دلیل توزیع نامتقارن و متفاوت چربی ، بافت ماهیچه و بافت همبند به وجود می‌ آید.

 

چه چیزی باعث سلولیت می شود؟

علت دقیق تشکیل سلولیت ناشناخته است، ولی به نظر می رسد که ناشی از برهم کنش بین بافت همبند در لایه پوست که در زیر سطح پوست قرار دارد و لایه چربی که درست در زیر آن قرار دارد، باشد. در زنان ، سلول های چربی و بافت همبند در این لایه به صورت عمودی چیده شده است. اگر سلول های چربی به لایه ای از پوست بیرون زده باشند، این ظاهر سلولیت را نشان می دهد. در مردان، بافت دارای ساختار متقاطع است. به نظر می رسد برخی عوامل دیگر با احتمال ابتلا به سلولیت در ارتباط هستند.

وراثت ، ضخامت پوست ، جنسیت ، میزان و توزیع چربی بدن و سن می توانند بر میزان وجود یا قابل مشاهده سلولیت تأثیر بگذارند. سلولیت به دلیل کوچک شدن یا کوتاه شدن طناب های بافت فیبری ایجاد می شود. سلولیت در افراد از هر نژادی که در سراسر جهان زندگی می کنند ایجاد می شود. اگرچه هورمون های زنانه ممکن است در ایجاد این الگوی توزیع چربی نقش داشته باشند، ولی سلولیت با هورمون درمانی قابل درمان نیست. اما راه تازه ای برای این عارضه به وجود آمده است و آن هم استفاده از بهترین دستگاه هایفو هفت بعدی می باشد.

 

انواع سلولیت

 1. سلولیت سفت: این نوع سلولیت بیشتر در ناحیه ران‌ها و باسن دیده می ‌شود که به عضلات چسبیده و حجمی قطور دارد با فشار دادن آن ناحیه فرد احساس درد می‌کند و به دلیل محکم بودن این ماده ، به راحتی نمی ‌توان آن را از روی پوست گرفت.
 2. سلولیت شل: این نوع سلولیت بر اثر چاق و لاغر شدن ناگهانی بوجود می‌آید و با حرکت بدن سلولیت نیز حرکت می‌کند که ظاهری نامطلوب به همراه دارد.

 

رفع سلولیت

 1. درمان با امواج آکوستیکاز یک وسیله برای انتقال امواج صوتی استفاده می‌کند. این روش موثر است ولی باید در چند جلسه انجام شود.
 2. درمان با لیزرظاهر سلولیت را برای یک سال یا بیشتر بهتر می ‌کند. این کار با فرو کردن پروب لیزری بسیار کوچک درون پوست انجام می‌شود. لیزر بعدا برداشته شده و بافت چربی را تجزیه می‌کند. این کار می ‌تواند پوست را به وسیله افزایش تولید کلاژن ضخم تر بکند. پوست ضخیم ظاهر سلولیت را کاهش می‌ دهد.
 3. ساب سیژنشامل گذاشتن یک سوزن زیر پوست برای شکستن نوارهای بافت همبند است. نتایج آن به گفته سازمان درماتولوژی تا حدود ۲ سال یا بیشتر ماندگار است.
 4. دستگاه وکیوم چربینوارها را با استفاده از یک دستگاه با تیغه ‌های کوچک را برش می دهد. همچنان که بافت همبند برش داده می شود ، بافت زیرین حرکت می‌کند تا فضای زیر پوست را پر کند تا ظاهر سلولیت را از بین ببرد. این روش ممکن است برای سه سال ماندگار باشد ولی داده‌ ها موفقیت آن را محدود می ‌داند.
 5. کربوکسی تراپییا لیزر Co2 شامل ورود گاز دی اکسید کربن به زیر پوست است. عوارض جانبی شامل کبودی و ناراحتی پس از این روش است ولی مقداری سلولیت از بین می‌ رود.
 6. ورزش کردن به کاهش چربی بدن کمک کرده و باعث می شود سلولیت کمتر به چشم بیاید. ورزشی را انتخاب کنید که ترکیبی از ورزش هوازی و تمرینات قدرتی می باشد. این نوع ورزش ها به سوزاندن چربی بدن کمک می کند و عضلات را می سازد. عضله سازی و قوی کردن آنها به درمان سلولیت کمک می کند.
 7. پماد و کرم های زیادی در جهت از بین بردن خطوط سلولیت وجود دارد که برای از بین رفتن ظاهر این عارضه مفید می باشد. البته این روش ، درمان سلولیت به ‌حساب نمی ‌آید و فقط می ‌تواند علائم ظاهری این مشکل را حل و رفع بکند.
 8. آکوستیک ویو تراپی در این روش با استفاده صوت ، سعی بر افزایش گردش خون می ‌شود. افزایش گردش خون قاتل سلولیت می باشد.

 

بیماری‌های تشدید کننده سلولیت

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند سلولیت را گسترش داده و آن را به مرحله حاد نزدیک تر نماید ، دیابت می باشد. زخم‌های ناشی از بیماری دیابت می ‌تواند با عفونت‌ های جدی همراه باشد. بروز این زخم‌ها بر روی بافت پوستی مبتلا به سلولیت عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد.

به همین علت بیماران دیابتی مبتلا به سلولیت باید در تمیز نگه داشتن منافذ پوست خود کوشا بوده و از بروز ترک‌های پوستی ، زخم و آبسته در پوست خود جلوگیری نماید.

همچنین می‌ بایست با داشتن تحرک کافی و برخورداری از رژیم غذایی مناسب میزان چربی و قند موجود در بدن خود را کنترل نمایند. یک رژیم غذایی مناسب که به شما کمک کند از شر چربی‌های اضافه خلاص شوید و نه‌ تنها به تناسب اندام شما کمک کند ، بلکه برای درمان سلولیت و سلامتی شما مفید باشد رژیمی است که از یک مشاور تغذیه مجرب دریافت کرده باشید. 

 

باورهای نادرست در مورد سلولیت

باور های نادرستی در مورد سلولیت، درمان و مواجه شدن با آن وجود دارد که در این بخش به آنها خواهیم پرداخت. 

 1. به طور کلی سلولیت ربطی به چاقی ندارد و افراد لاغری هم هستند که درگیر بافت سلولیتی در قسمت ران و باسن باشند. 
 2. هرچند روش های درمانی مختلفی امروزه برای سلولیت پیشنهاد می‌شود ولی واقعیت این است که اگر سلولیت قدیمی شده و پیشرفته دارید نتایج درمان معمولا موقتی و کوتاه مدت خواهند بود و چیزی به جز تغییر سبک زندگی و در پیش گرفتن رژیم کم نمک و با فعالیت های فیزیکی پیوسته و همچنین کاهش وزن به شما کمک نخواهد کرد.
 3. انواع کرم های مبارزه با سلولیت در هنگامی مفیدند که همراه با سایر فعالیت ها و روش های کلینیکی و خانگی همراه شوند. تبلیغات پر زرق و برق کرم هایی که فقط با همان یک محصول بتوانند سلولیت شما را درمان کنند در حقیقت وجود ندارد.
 4. در درمان بافت هایی از پوستتان که درگیر سلولیت شده است باید مداومت داشته باشد و از درمان دل سرد نشوید.

 

آیا ورزش باعث کم شدن سلولیت می‌شود؟

ورزش و رژیم غذایی ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. افرادی که بیش از حد چربی، کربوهیدرات و نمک و فیبر بسیار کمی مصرف می کنند، به احتمال زیاد دارای مقدار بیشتری سلولیت هستند. همچنین ممکن است در افراد سیگاری، کسانی که ورزش نمی کنند و کسانی که به مدت طولانی در یک حالت نشسته یا ایستاده اند شایع تر باشد. پوشیدن لباس زیر با الاستیک محکم در ناحیه باسن می تواند جریان خون را محدود کند و این ممکن است به تشکیل سلولیت کمک کند.

سلولیت در افرادی که چربی اضافی دارند شایع تر است، اما افراد لاغر و تناسب اندام نیز می توانند آن را داشته باشند. این احتمال بیشتر بعد از 25 سالگی اتفاق می افتد، ولی می تواند بر افراد جوان تر، از جمله نوجوانان نیز تأثیر زیادی بگذارد.

 

پیشگیری از سلولیت

سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالم ممکن است به شما کمک کند تا ظاهر سلولیت را به حداقل برسانید. ولی ممکن است بطور کامل از سلولیت پیشگیری نکند. به علاوه اگر وزن بدن را در وضعیتی سالم نگه دارید ممکن است قادر به کاهش شدت فرو رفتگی که روی ران ها یا شکم نشان داده می‌ شود، باشید. ورزش های تقویت کننده عضلات برای ران ها و شکم هم ممکن است نواحی دارای سلولیت را فرم بدهد که به این ترتیب آن را کمتر قابل مشاهده می‌ کند.

اگر شما اضافه وزن دارید، از دست وزن کمک می‌ کند ولی نه همیشه. در برخی افراد، کاهش وزن به پیشگیری یا به حداقل رساندن ظاهر سلولیت کمک می‌کند. ولی در سایرین، از دست وزن واقعا باعث وضعیتی می شود که آن را بیشتر قابل مشاهده می‌ کند. پوست شل و ولی که معمولا پس از کاهش وزن شدید بوجود می‌آید امکان بیشتر مشخص شدن را فراهم می‌‌کند.

چند چیز وجود دارد که ممک است به پیشگیری از سلولیت کمک کند. مراقبت از پوست برای کاهش ظاهر سلولیت مفید است. اکثر کارشناسان نیز ترک سیگار، خوردن غذاهای سرشار از مواد مغذی سالم و استفاده از ضد آفتاب مناسب را برای کمک به ظاهر صاف تر، سفت ‌تر و منعطف تر را توصیه می‌کنند. پوست سفت ‌تر به کاهش ظاهر سلولیت کمک می ‌کند.

 

نکات پس از درمان سلولیت

 پوشیدن لباس‌های آنتی سلولیت در بهبود این معضل تاثیر زیادی دارد. طراحی آن‌ها منحصر به فرد است و بسیار نازک و راحت هستند؛ به‌ صورتی که بر خلاف برخی دیگر از محصولات پس از جراحی می ‌توانند به راحتی زیر لباس‌های معمولی پوشیده شوند. آن‌ ها پوست را تحریک نمی ‌کنند و روند تخلیه سلولیت را بسیار سرعت می ‌بخشند. پوشیدن جوراب‌ ها و ساق‌ های مخصوص نیز به عنوان یک درمان مستقل برای بیمارانی که سلولیت درجه یک یا خیلی خفیف دارند، توصیه می‌شود، چون گرمای ملایمی را به پوست وارد نموده و به‌ صورت ایمن به لایه چربی سطحی زیر آن نفوذ می ‌کنند.