انواع دستگاه های لیزر موهای زائد و کارایی انها

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد و کارایی انها


 لیزر موهای زائد یکی از پر اهمیت ترین روش‌های رفع موهای زائد است. این روش غیرتهاجمی بوده و مبتنی بر حمله به فولیکول ریشه مو است و صدمات پوستی مثل قرمزی ، خارش و جوش به وجود نمی ‌آورد. براثر اشعه لیزر فولیکول ریشه مو گرم شده و ریشه مو از بین می ‌رود. موهای زائد در بازه ی زمانی مختلفی رشد می ‌کنند. به همین علت است که در چند مرحله و در بازه‌ های زمانی مختلف ، باید از درمان با لیزر موهای زائد استفاده شود.

 آنچه که باید در مورد لیزر موهای زائد و انواع دستگاه های لیزر موهای زائد بدانید آن است که  در این روش بهترین دستگاه لیزر حذف موهای زائد با مورد هدف قرار دادن ملانین موجود در فولیکول مو باعث از بین رفتن مو می ‌شود. به همین علت هرچه موها تیره‌ تر و ضخیم‌ تر باشد نتیجه مطلوب ‌تری به دست خواهید آورد

 شش هفته قبل از شروع کردن درمان برای شما بسیار مهم و حیاتی می ‌باشد. توجه داشته باشید حداقل شش هفته پیش از لیزر کردن به‌هیچ‌ وجه بدن خود را برنزه نکنید و از آفتاب گرفتن جدا پرهیز کنید. زیرا این کار باعث ایجاد تاول و سوختگی شود.

 صرف نظر از تنوع امکانات دستگاه ، تکنولوژی خود لیزر در کسب نتیجه دلخواه بسیار اهمیت دارد. بسته به رنگ ، محل رویش و دیگر فاکتورهای مرتبط با مو ، سیستم‌های مختلفی به بازار معرفی شده ‌‌اند که این صنعت را بیش از پیش فراگیر می ‌کند. تلاش‌ها برای یافتن متدهای کارامد تر همچنان ادامه دارد ، ولی سیستم‌ های ذکر شده در ادامه مطلب تا به این لحظه جایگاه خود را به خوبی تثبیت کرده‌ اند.

 

دستگاه مبتنی بر فناروی لیزر دایود  (Diode Laser)

دستگاه لیزر دایود پس از الکساندریت یکی از مهم ترین لیزرها در بازار است. طول موج این دستگاه با 800 تا 810 نانومتر از لیزر الساندریت بیشتر است و در نتیجه عمق نفوذ بالاتری هم در فولیکول مو دارد که باعث محافظت از پوست در برابر اشعه و در نتیجه درمانی کم‌ خطر می ‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که این ویژگی ،بهترین دستگاه لیزر دایود حذف موهای زائد را برای پوست‌های کمی تیره بی ‌خطر می ‌کند و برای پوست‌های تیپ شش (یعنی پوست قهوه‌ای یا کاملا تیره) زیاد توصیه نمی ‌شود. برعکس ، لیزر دایود برای پوست‌های تیپ یک تا پنج نتایج بی‌ خطر و فوق العاده‌ ای به همراه دارد. از آنجایی که این فناوری جدید است، هنوز تحقیقات کافی بر روی آن انجام نشده ، اما تا به اینجا مشخص شده پس از 18 ماه با کاهش هفتاد درصدی موها مواجه هستیم. دایود برای پوست ‌های روشن تا متوسط طراحی شده و بر روی موهای تیره و ضخیم هم بهترین تاثیر را می‌ گذارد.

 

لیزر اندیاگ

این لیزر جدید ترین لیزر موهای زائد در بازار می باشد و به طور خاص برای حذف موهای زائد پوست های برنزه و تیره طراحی شده است. این نوع دستگاه برای پوست های نوع یک تا شش کاربرد دارد و ثابت شده که در کاهش رشد مو در همه تیپ های پوستی موثر است. به دلیل جدید بودن این نوع لیزر هنوز تحقیقات کافی در رابطه با تاثیر بلند مدت آن انجام نشده است. به دلیل عمق بالای نفوذ آن نسبت به دیگر لیزرها، لیزر اندیاگ می تواند از رنگ دانه های تیره رنگ پوست نیز بگذرد و مستقیم به سراغ هموگلوبین های فولیکول مو برود.
خطر سوختگی و زخم در تمام تیپ های پوستی در لیزر اندیاگ وجود دارد چرا که بر خلاف دیگر مدل ها،  ملانین اولین رنگدانه هدف قرار گرفته شده نیست. یکی از مزایای این لیزر قابلیت تنظیم عمق نفوذ به مقدار کم تر است (با طول موج 532 نانومتر) تا بتواند موهای نازک تر نزدیک به سطح پوست را هدف بگیرد، اما بهرحال موثر بودن آن به طور کامل در این روش ثابت نشده است.
هنوز ثابت نشده است که لیزر اندیاگ بر روی موهای روشن (بلوند ، خاکستری و قرمز) تاثیر دارد یا خیر، در عین حال همانند لیزر دایود، فرکانس و میزان نفوذ بالای آن می تواند درمان را دردناک کند ، هرچند بسیاری از افراد می گویند درد آن قابل تحمل است.

 

لیزر الکساندرایت یا لیزر الکس

یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد. یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration)  و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست می باشد. لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است که دارای طول موج ۷۵۵ نانومتر و در محدوده نور مرئی می باشد.

با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن،  از بین بردن موهای زائد است. برخی کارشناسان لیزر الکس را قدرتمند ترین و پرتاثیرترین لیزر از میان موارد بالا می دانند. این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش می باشد.البته مهندسین این دستگاه را برای رفع موهای زائد در پوست های ایرانی اصلا توصیه نمی کنند. چرا که هم دیر تر اثر می دهد و هم عوارض بالاتری را نسبت به سایر دستگاه ها از نظر فنی دارد. نکته قابل ذکر دیگر اینکه میزان درد استفاده از این دستگاه به طزر قابل توجهی بیشتر از موارد بالا و بخصوص لیزرهای آی پی ال و ایلایت است.

در انتها باید از لیزرها انتظار واقعی داشت. تبلیغات نادرست و اغراق آمیز همه را سردرگم می نماید. واقعیت آن است که جلسات متعدد برای کاهش موها توسط لیزر لازم است. درضمن پاسخ در افراد مختلف نیز متفاوت و لفظ کلمه تضمینی بیان گر ناصحیح بودن تبلیغ در حوزه پزشکی می باشد.

 

لیزر ای پی ال

آی پی ال intense pulse light یعنی سیستم های نور شدید پالسی در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپ های زنون هستند که نور چند طول موجی و non coherent  ایجاد می کنند که قادر است اثرات مختلفی بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست بیاورد.

 دستگاه IPL روش محبوبی جهت برداشتن موهای زاید و جوان سازی پوست و روشن نمودن لک های صورت وهم چنین آثار سطحی جوش های صورت ( آکنه) می باشد. دستگاه IPL لیزر نیست ولی کارایی و عملکرد مشابه دارد ارزان تر است و سریع تر عمل می کند.

دستگاه IPL با پالس نوری شدید جهت حذف موهای صورت ، پاها و پشت به صورت آرام و خیلی بی خطر استفاده می شود. پالس های نروی با تمرکز روی فولیکول موها باعث ایجاد گرما و تخریب آن ها بدون سوختگی و یا آسیب به پوست می شوند. دستگاه حذف موی IPL سریع و کاملا بدون درد است.

 عوارض جانبی کم است اما می تواند شامل قرمزی و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف می شوند.

IPL کاندیدهای مناسب جهت افراد دارای پوست روشن و موی تیره می باشند، زیرا که IPL پیگمان درون فولیکول مو را مورد هدف خودش قرار می دهد. تعداد خیلی زیادی از مردم تجربه حذف موهای زاید به صورت کامل توسط این روش را دارند ، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظریف خواهند بود.

 

دستگاه لیزر ICE Platina Plus و ICE Platinum

این دو دستگاه نیز جزو مدرن ترین و بهترین دستگاه های حال حاضر جهان هستند که انقلابی در نوع خود می باشند چه از نظر تکنولوژی و چه از نظر کیفیت ، مزیت این دستگاه بر رقبای دیگر خود این است که تمامی تکنولوژی سه دستگاه الکساندرایت،Nd:YAG  و دایود را در خود جای داده است یعنی هر سه طول موج دستگاه های نامبرده شده را دارد، اگر دارای موی بلوند یا روشنی هستید یا موهای نازکی دارید و یا پوست تیره و برنزی دارید این دستگاه با تغییر فرکانس مناسب برای پوست و موی شما می تواند به راحتی موهای زائد شما را از میان ببرد.

 با ترکیب سه طول موج متفاوت این دستگاه می تواند به بهترین نحو ممکن به ساختار و عمق پوست شما نفوذ نماید تا موهای زائد شما را از بین ببیرد.

 

لیزر موهای زائد کندلا

انواع دستگاه‌های لیزر موهای زائد شرکت کندلا، با سه برند تجاری Sirius، Gentle Pro و Nordlys به بازار عرضه می‌شوند. از برند تجاری Sirius، سه مدل HR 600، HRL 600 و HRD 645 از قابلیت حذف موهای زائد برخوردار هستند. دو مدل اول ، مناسب تایپ‌های پوستی سفید تا گندمی خواهند بود و مدل سوم برای تایپ‌های پوستی تیره ‌تر ساخته شده‌ اند. مدل‌های برند Nordlys ، به لیزر Nd:Yag 1064 مجهز هستند که برای لیزر موهای زائد ضخیم در تایپ‌های پوستی تیره مناسب است. همان گونه که می‌دانید ، عمق نفوذ این نوع از لیزر بیشتر از لیزر الکساندرایت است و برای تایپ‌های پوستی روشن و موهای نازک مناسب نیست. با وجود قابلیت‌های فراوان ، دستگاه‌های لیزر Sirius و Nordlys برای لیزر موهای زائد کارآمدی سری Gentle Pro را ندارند.

 

لیزر روبی

فناوری قدیمی ‌تری با نام لیزر روبی موجود است که در حقیقت نخستین فناوری استفاده شده در لیزر موهای زائد است و امروزه از کاربرد چندانی برخوردار نمی باشد.

 

کدام دستگاه لیزر موهای زائد برای پوستتان مناسب است ؟

از عواملی که اثرگذاری لیزر موهای زائد به آن بستگی دارد ، می توان به فناوری لیزر (الکس ، دایود ، اندیاگ) ، تعداد شات ، قطر پرتو لیزر ، مکث بین شات ، سیستم سرمایشی و غیره اشاره کرد که بطور مثال مکث کوتاه بین شات ها و یا درست نگرفتن زاویه تابش لیزر ، در برخی دستگاه ها ، باعث ایجاد سوختگی پوست می گردد. و یا اینکه فناوری الکس برای پوست های روشن بوده و لذا برای پوست های تیره کاربرد ندارد و باعث آسیب و سوختگی پوستهای تیره می گردد و برای این نوع پوست باید از فناوری اندیاگ با عمق نفوذ بالا تر استفاده کرد.