از بین بردن لکه های قهوه ای با روش های کلینیکی

از بین بردن لکه های قهوه ای با روش های کلینیکی


 ممکن است با بالاتر رفتن سن، لکه‌ های ناخوشایندی که به طورمعمول به آنها لکه‌های قهوه‌ای می‌گویند، روی صورت و در پشت دست‌ها ظاهر می‌ شوند. لکه‌های قهوه‌ای زمانی بروز پیدا می ‌کنند که در لایه‌ی بالایی سطح پوست رنگدانه‌ های زیادی بسط پیدا کند، رشد کند و مثل یک خال بزرگ به نظر برسد. ممکن است یک لکه به تنهایی ظاهر شود و یا اینکه چند لکه به صورت دسته‌ای و با هم بروز کنند.

بعضی افراد زمینه‌های ارثی مبتلا شدن به لکه‌های قهوه‌ای روی پوست را دارند. لکه ‌های قهوه‌ای در افراد مسن ‌تر شایع ‌تر هستند، به خصوص در کسانی  که زمان زیادی را در زیر نور خورشید سپری می‌کنند. لکه‌های قهوه‌ای سرطانی نیستند و منجر به سرطان هم نمی ‌شوند. اما با این حال در پوست‌هایی که در معرض نور خورشید هستند، ممکن است این لکه‌ها با زبری پوست که در مرحله قبل از سرطان اتفاق می ‌افتد و ورم‌های قرمزرنگ پوست که به آن کراتوز اکتینیک می ‌گویند همراه شود.

 

لیزر درمانی

این روشی بسیار خوبی در درمان لک صورت است که با عنوان درمان از طریق جوانسازی پوست توسط لیزر شناخته می شود. برای بسیاری از مراجعه کنندگان ، این روش به‌عنوان آخرین راه ممکن پس از بی ‌تاثیر بودن دیگر درمان‌ها ، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. زمان انتخاب این نوع درمان، سه نوع لیزر درمانی ، علاوه بر داروهای موضع ی، وجود دارند که می ‌توانند از بین آن‌ها انتخاب کرد.

ثابت شده که استفاده از یک یا چند مورد از این درمان‌ها ، موثرترین حالت برای این شرایط است. استفاده از لیزر درمانی ممکن است باعث بهبود کامل نشود ولی با دارودرمانی و درمان‌های مکرر، به درمان لکه قهوه ای روی پوست روی بدن شما کمک شایانی می ‌کند. هنگامی که لیزردرمانی انجام می ‌دهید ، لایه‌ای از پوست که دچار تغییر رنگ شده است، برداشته می ‌شود. استفاده از این نوع درمان، می‌تواند پرهزینه باشد، بنایراین ، ممکن است بهتر باشد، دیگر روش‌ها یا درمان‌ها را امتحان کنید یا صبر کنید تا مشکل از بین برود و مانند روز اول شود.

 

میزان موفقیت لیزر درمانی


درمان لیزری با دستگاه آر اف فرکشنال  اگر به طور صحیح و باتوجه به نوع پوست و لک انجام شود؛ روی ۹۹درصد  بیماران با موفقیت زیادی عمل می کند. ولیکن می توان درمان لیزری لک صورت را به طور همزمان با درمان لیزری تنگ کردن حفره های صورت و بسیاری عملیات دیگر لیزری روی صورت انجام داد. روش های مختلف را می توان با یکدیگر ترکیب کرد و نتیجه حتی مطلوب تری بدست آورد.

حتی اگر شما تزریق بوتاکس یا درمان های حجم دهنده ای از این قبیل داشته باشید باز هم می توانید درمان لیزری لک صورت و پوست انجام دهید. اگر قصد دارید صورت خود را بوتاکس کنید توصیه ای ک به شما می کنیم این است که ابتدا درمان لیزری انجام دهید ، یکی دو هفته صبر کنید و بوتاکس یا عملیات تزریق پوست را بعد از آن انجام بدهید. بعد دو هفته تا شروع مرحله دوم درمان لک صورت با لیزر باز هم صبر کنید.

 

آی پی ال IPL

همان گونه که نام این روش نشان می ‌دهد ، در آن از نور لیزر مرئی شدید برای درمان عوارض رنگدانه ‌ای پوست استفاده می ‌‌شود. البته گفتنی است که این روش هیچ آسیب خطرناکی به لایه سطحی پوست وارد نمی‌کند. لیزر IPL معمولاً نیازی به استفاده از بی‌حسی موضعی ندارد، هر چند که بعضی مواقع از آن استفاده می‌شود. لیزر IPL باعث می‌شود که بافت پوست در محل لکه‌های قهوه‌ای رنگ آسیب ببیند و از بین برود و سپس در طی دوره بهبودی ، پوستی سالم و تازه جایگزین این بافت‌های آسیب‌ دیده می‌ شود. معمولاً برای دستیابی به نتایج رضایت ‌بخش در این روش به سه یا چهار جلسه لیزر نیاز است ، هر چند که تعداد دقیق جلسات لازم مورد نیاز برای هر فرد به شدت و میزان سرسختی لک ‌های صورت  یا بد او بستگی دارد.

 

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن درمانی غیر تهاجمی می اشد و به آرامی پوست شما را لایه برداری می‌کند. بعد از چند جلسه درمان با میکرودرم پوست شما صاف‌تر، روشن‌تر و یکنواخت ‌تر می‌ شود. میکرودرم ابریژن (که متخصص پوست آن را انجام می دهد) با میکرودرم خانگی که خودتان در خانه با یک کیت مخصوص انجام می‌دهید، تفاوت دارد. درمانی که متخصص پوست انجام می دهد، کمی بیشتر به پوست نفوذ می ‌کند. میکرودرم ابریژن برای هر رنگ پوستی ، امن و مناسب می باشد. میکرودرم ابریژن طرفداران خیلی زیادی دارد. بیشتر مردم دوست دارند که پوستشان بدون هیچ گونه آسیبی، جوان ‌تر به نظر برسد. 

 

برخی از مزایای میکرودرم ابریژن نسبت به سایر روش های درمانی پوست

  1. در بعضی از موارد، لیزر را نمی تواند برای درمان پوست هایی که تیره هستند، استفاده کرد در حالی که انجام میکرودرم ابریژن برای انواع پوست و با هر رنگی، مناسب است.
  2. معمولا لیزر در بعضی از فصل های سال از جمله پاییز یا زمستان انجام می شود در حالی که میکرودرم ابریژن را می توان در تمام فصل های سال انجام داد.
  3. پس از انجام میکرودرم ابریژن، فرد نیازی به استراحت ندارد و می تواند به فعالیت های روزانه خود مشغول شود.
  4. از آن جایی که میکرودرم ابریژن باعث نفوذ و جذب داروها به پوست می شود، تاثیری که داروها روی پوست می گذارند را چند برابر کرده و در نتیجه مدت زمان درمان را نیز تسریع می کند.

 

نحوه انجام جوان ‌سازی با فناوری میکرودرم ابریژن

پزشک مربوطه به ‌آرامی فناوری میکرودرم ابریژن را روی پوست شما کشیده و لایه رویی آن را حذف می ‌کند. این کار حدوداً به مدت سی تا چهل دقیقه انجام می‌ شود ؛ پزشک متخصص برای آسیب ندیدن پوست ، از کرم مربوط کننده را روی ناحیه موردنظر استفاده می‌ کند. در طول درمان توسط فناوری ميكرودرم ممکن است احساس کشیده شدن سمباده را روی پوست خود را داشته باشید ؛ اما میکرو ابریژن کاملاً بدون درد است و فقط لایه‌های قدیمی پوست شما را حذف می ‌کند.

 

قیمت میکرودرم ابریژن و تعداد جلسات درمانی آن

فناوری میکرودرم ابریژن بسیاری از مشکلات سطحی پوست را حل می ‌کند؛ رفع جوش‌های سر سیاه، حذف تتو، شفاف‌سازی پوست، بستن منافذ پوستی و غیره بخشی از کاربرد فناوری میکرودرم ابریژن محسوب می ‌شوند. شما دراول می بایستی مشکلات پوستی خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید ؛ سپس با بررسی‌های متخصص، مدت جلسات و قیمت میکرودرم ابریژن نیز به شما اطلاع داده می ‌شود.

 

میکرونیدلینگ

شاید خیلی‌ها دلِ استفاده از این روش را نداشته باشند. میکرونیدلینگ با استفاده از یک غلتک پزشکی انجام می‌شود. این غلتک از جنس فولاد ضد زنگ می باشد و با صد‌ها سوزن ریز پوشانده شده است. این ابزار تعداد زیادی جراحات ریز ایجاد می ‌کند. هدف از ایجاد این جراحات ، بازسازی تولید کلاژن و تقویت انعطاف ‌پذیری پوست است. روش‌های خانگی میکرونیدلینگ هم وجود دارند ؛ حتما اطمینن حاصل کنید تا پزشک‌ شما بر میزان فرورفتن سوزن نظارت داشته باشد. این میزان باید حدود نیم تا ۲٫۵ میلی ‌متر باشد.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، میکرونیدلینگ معمولا با درمان‌های موضعی ترکیب می ‌شود. وقتی پوست باز می‌شود، می‌توان محصولاتی مانند ویتامین C که پوست را روشن می‌کنند نیز به آن وارد کرد.  گاهی اوقات متخصصان پوست از سرم بهبود زخم یا ترکیب ویتامین C با اسید هیالورونیک استفاده می ‌کنند. این سرم به ازبین‌بردن لکه‌های تیره روی پوست (به‌ خصوص در کسانی که پوست تیره‌ تری دارند) کمک می‌کند. اگر میکرو نیدلینگ عمیق و تهاجمی انجام شود، خطر زخم‌ شدن وجود دارد. یعنی ممکن است رنگ ‌دانه‌های بیشتری در بیمارانی که پوست تیره‌ تر دارند ظاهر شوند ؛ اما اگر این روش به ‌درستی انجام بشود ، یک هفته بعد از درمان رنگ ‌دانه‌ها بی‌ رنگ ‌تر می ‌شوند.

 

مزوتراپی

 از این روش برای رفع بسیاری از ضایعه های پوستی استفاده می شود. مواد مؤثر در این روش زیبایی پوست، به لایه‌های زیرین پوست که در هر فرد با توجه به شرایطی که پوست دارد، متفاوت است. این تزریق می‌تواند از یک تا جهار سانتی‌متر زیرپوست انجام شود و یا حتی ممکن است به صورت زاویه ‌دار تزریق بشود. قبل از شروع تزریق بر روی پوست شما بی ‌حس ‌کننده زده می‌ شود تا درد را حس نکنید. دارویی که باید زیر پوست تزریق شود، در هر برخورد سوزن حدوداً یک قطره تزریق می‌شود.

سوزن‌های مزو بسیار ریز هستند و برخی از آن‌ها اندازه میکرو دارند. ممکن است حرکات رفت و برگشت سوزن در دستگاه و پوست شما به سرعت و به شکل رگباری انجام شود. در برخورد سوزن با پوست خود دردی را حس نمی ‌کنید اما سوزن‌ها کار خود را انجام می ‌دهند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید این عمل را در چند جلسه انجام دهید.

 

تأثیر مزوتراپی ضد لک برای صورت

نسبت به داروهای خوراکی برای از بین بردن لک و جای جوش، این روش بسیار اثربخش ‌تر می‌باشد. در این روش از داروهای شیمیایی به مقدار خیلی کم و به منظور مصرف موضعی استفاده می‌شوند. همین موضوع باعث شده است که طرفداران این روش یعنی مزوتراپی لک صورت روز به روز بیشتر شود.