اولتراپی ( Ultherapy ) چیست؟

اولتراپی ( Ultherapy ) چیست؟


درمان با اولتراپی یک درمان غیر تهاجمی و غیر جراحی می باشد که با فناوری های فرا صوت شروع به تحریک پوست در جهت ساخت کلاژن می کند. این کار باعث می شود که پوست شما لیفت شود.

 

هایفو تراپی چیست؟

هایفو یا  HIFU، به معنای امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا است. هایفوتراپی نیز درمان لیفتینگ و جوانسازی پوست است که عمدتا برای پوست صورت و گردن استفاده میشود. در هایفوتراپی از امواج فراصوت (Ultrasound) شبیه به سونوگرافی استفاده می شود. روش درمانی در هایفو تراپی کاملا غیر تهاجمی بوده و فقط با تحریک و افزایش تولید کلاژن در لایه های عمیق پوست ، باعث ریکاوری سلول های مرده و آسیب دیده و ایجاد سلول های جدید در پوست می شود. این درمان حتی در بعضی مواقع، لیفت سرپایی صورت نیز نامیده می شود چرا که روند درمان در این روش بسیار سریع،  بدون درد و خون ریزی و بدون نیاز به دوره نقاهت می باشد.

امواج هایفوتراپی، به لایه های درونی پوست نفوذ کرده و گرمای حاصل از این امواج با ایجاد آسیب کنترل شده به سلول های پیر، موجب تحریک در نتیجه تولید کلاژن در پوست می شود که اصطلاحا به این روند نئوکلاژنوزیس گفته می شود. فرآیند کلاژن سازی منجر به سفت شدن پوست شل شده ی قبلی می شود و درنتیجه باعث میشود فرد پوستی زیباتر، سفت ‌تر جوان تر و بدون چین و چروک داشته باشد.

هایفو تراپی  با بهترین دستگاه هایفو سه بعدی یکی از روش های جوانسازی و زیبا سازی پوست است که می تواند جایگزین جراحی لیفت صورت شود. از طرفی ، افراد جوان تر که نمی خواهند خطرات ناشی از جراحی های لیفت صورت را تجربه کنند،‌ می توانند از مزایای هایفوتراپی بهره مند شوند.

هایفوتراپی در سال ۲۰۰۹، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) با کاربرد لیفت ابرو تایید شد. در سال ۲۰۱۴، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، استفاده از هایفوتراپی برای درمان خطوط و چین و چروک ناحیه‌ ی خط گردن و بالای سینه را نیز تایید کرد.

 

نحوه عملکرد روش اولتراپی

این استاندارد طلایی در فناوری غیر تهاجمی برای لیفتینگ بافت صورت می‌تواند این امکان را برای شما ایجاد کند که چهره جوان ‌تر و شاداب تری داشته باشید. اولتراپی بدون نیاز به سوزن یا اسکالپل ، پوست ناحیه گردن، چانه، ابرو و دکلته شما را سفت می ‌کند.

این روش درمانی مبتنی بر فناوری اولتراسوند است. همان امواج صوتی که برای اسکن بی‌ ضرر بدن برای اهداف تصویربرداری پزشکی استفاده می‌شود. انرژی اولتراسوند فوق متمرکز لایه عمیق بافتی را که پزشکان در جراحی روی آن کار می‌کنند، سفت می‌ کند و آن را میکشد. انرژی با احتیاط و با دقت به عمق‌های مختلف فرستاده می‌شود و بافت را تا حد مطلوب گرم می‌کند. این روش یک جایگزین مطمئن و مؤثر برای جراحی لیفت صورت و گردن بدون نیاز به دوره نقاهت طولانی است. بسیاری از بیماران بلافاصله پس از درمان تغییراتی را مشاهده می‌کنند و پس از چند هفته و با تولید کلاژن جدید، شاهد بهبودی پوست صورت و گردن خود خواهند بود.

امواج صوتی با فرکانس بالا به راحتی از طریق پوست و بافت نرم عبور می‌کنند. فناوری هوشمند اولترا امکان ترکیب قدرت اولتراسوند و قرار دادن دقیق انرژی در اعماق پوست را فراهم می‌کند. بر خلاف روش‌های درمانی رایج با لیزر، اولتراپی به گونه‌ای طراحی شده است که با سفت شدن لایه عمیق‌تر عضله، لایه سطحی پوست صدمه نبیند. این لایه بافت “SMAS” نامیده می‌شود: سفت کردن SMAS بوسیله جراحی ماندگاری نتیجه لیفت صورت و گردن را بیشتر می ‌کند.

به علاوه، کلاژن جدید طی 3 تا 4 ماه پس از درمان تولید می‌شود که خودش دلیلی است برای اینکه چرا بیماران بعد از درمان مزایای بیشتری را مشاهده می ‌کنند. از آنجا که اولتراپی می ‌تواند صورت و گردن را به صورت متعادل درمان کند، یک ظاهر طبیعی نتیجه این جوانسازی غیر تهاجمی است که نیاز به دوره نقاهت طولانی مدت ندارد. هر دو مزایای آن از نظر بیماران بسیار ارزشمند میباشد.

 

استفاده از این دستگاه در جهت از بین بردن چین و چروک های پوستی مورد استفاده قرار میگیرد. کاربردهای مهم استفاده از این دستگاه که طبق نظر پزشکان متخصص پوست تایید شده است شامل:

کاهش چین و چروک در نواحی دکلته

سفت کردن غبغب

درمان خطوط ریز اطراف چشم

سفت کردن پوست پیشانی

سفت کردن پوست چانه

لیفت خط ابرو

لیفت گونه

 

نحوه عملکرد روش هایفو تراپی

در این حالت نیازی به آماده کردن بیمار نیست، ژل مخصوص امواج مافوق صوت بر روی پوست تمیز شده قرار می گیرد. در ادامه از دسته مخصوص برای تاباندن انرژی مافوق صوت به زیر پوست بیمار استفاده می شود. بعضی بیماران ممکن است در این زمان انرژی دستگاه را احساس نمایند. به همین خاطر پزشک در این شرایط شما را تحت نظر می گیرد تا به این ترتیب این روش درمانی را تا حد ممکن برای شما راحت نماید. هر جلسه درمانی هایفوتراپی به ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان نیاز دارد، اما ممکن است این درمان در طول ۳۰ دقیقه کامل شود. بعضی بیماران در هنگام درمان کمی خارش یا گرما را در زیر پوست خود احساس خواهند کرد. به هر حال در این زمان نیازی به سرد کردن محل نیست، اما می توانیم از داروی بی حسی به منظور اطمینان از راحتی بیشتر بیمار استفاده کرد. به هر حال این روش درمانی درد غیر قابل تحمل برای بیمار ایجاد نمی کند.

 

ایا هایفو تراپی همان اولتراپی است؟

بسیاری از مردم تصور می کنند که درمان هایفو و اولتراپی یکسان هستند. Ultherapy مشابه Hifu است ، اما با استفاده از تصویربرداری در زمان واقعی. علاوه بر این ، در حالی که هر دو روش از سونوگرافی برای فعال سازی جوانسازی طبیعی پوست استفاده می کنند ، از انواع مختلف پرتوهای سونوگرافی استفاده می کنند. پزشکی زیبایی شامل استفاده از دو نوع سونوگرافی است:

سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU): عمدتا برای اهداف پزشکی استفاده می شود. سونوگرافی متمرکز (MFU): از انرژی بسیار متمرکز برای هدف قرار دادن یک لایه خاص از پوست استفاده می کند.

 

تفاوت نواحی درمان در اولتراپی و هایفو تراپی چیست؟

این درمان ها، نتایج زیر را به دنبال دارند:

 • خطوط ریز و چین و چروکهای عمیق را به حداقل می رسانند.
 • غبغب آویزان را سفت می کنند.
 • چین های گردن را کاهش می دهند.
 • علائم اولین پیری را برطرف می کنند.
 • به سفت تر شدن پوست های شل کمک می کنند.
 • به شکل دهی و خوش فرم تر شدن صورت کمک می کنند.

 

بسیاری از مردم فکر می کنند این دو درمان یکی هستند. اگر چه اولتراپی شبیه به هایفو است اما تفاوتهایی هم دارد. در هر دو درمان نامبرده، از دستگاه اولتراسونیک برای فعال کردن فرآیند جوان سازی پوست استفاده می شود اما از پرتوهای فراصوتی متفاوتی در این دو تکنیک بهره گرفته می شود. به طور کلی در پزشکی زیبایی، دو نوع اولتراسونیک استفاده می شود:

 • اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (High-intensity focused ultrasound) یا به اختصار هایفو: عمدتا برای اهداف پزشکی استفاده می شود.
 • اولتراسوند متمرکز میکرو (Micro-focused ultrasound) یا امفو: در آن از انرژی بسیار متمرکز برای هدف قرار دادن لایه خاصی از پوست استفاده می شود.

 

تفاوت دستگاه های هایفو تراپی و اولتراپی

در هر دو روش هایفو و اولتراپی، از انرژی حرارتی خاصی برای تحریک تولید کلاژن استفاده می شود. دمای بهینه برای تحریک تولید کلاژن بین 60 تا 70 درجه سانتیگراد است. بافتهای پوست در این دما تخریب می شوند و بدن فرآیند ترمیم را با تولید کلاژن و الاستین جدید شروع می کند. در اولتراپی از امواج فراصوتی متمرکز میکرو برای انجام این کار استفاده می شود در حالی که در هایفو از امواج فراصوتی متمرکز با شدت بالا بهره گرفته می شود.

تفاوت اصلی بین این دو تکنیک در این است که چگونه پرتوها، به لایه های عمیق تر پوست رسانده شوند. در روش اولتراپی پرتو با دقت و تمرکز بالا فرستاده می شود اما در هایفو، چندین پرتو فرستاده می شوند که به بافتهای استخوان و چربی نیز برخورد می کنند.

در تکنیکهای جدید درمان اولتراپی، تصاویر پوست همزمان با درمان بر روی نمایشگر ظاهر می شود بنابراین درمانگر قادر است ببیند دقیقا چه محلی از پوست هدف قرار گرفته است در نتیجه درمان با دقت بالاتری صورت می گیرد.

 

کدام گزینه برای جوانسازی بهتر است؟

هایفو فرایند زیبایی و جوان سازی روشی کاملا ایمن و بدون هیچ خطری با بهترین دستگاه هایفو هفت بعدی  می باشد به طوری که جایگزین بسیارمناسبی برای عمل جراحی قرار گرفته البته،  میزان نفوذ پرتو های این دستگاه به شدت افتادگی و چین و چروک های سطحی پوست و خطوط ناشی از افزایش سن  بستگی دارد.  بنابراین در این دستگاه از چند کارتریج کلیدی استفاده می شود که عبارت است از :

 • کارتریج با عمق نفوذ ۱ و  ۱.۵  میلی متر که برای از بین بردن چین و چروک های خفیف و سطحی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کارتریج با عمق نفوذ ۳ میلی متر که با تحریک لایه میانی پوست جوان سازی حاصل خواهد شد.
 • کارتریج با عمق ۴.۵ میلی متر برای افزایش دمای لایه های ماهیچه ای پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کارتریج با عمق نفوذ ۸ و ۱۳ میلی متر برای کاهش چربی های انباشته شده و حرارت در اعماق پوست مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

از مهمترین و بارزترین ویژگی های و مشخصات دستگاه هایفو صورت اولترا نیز می توان به مواردی از جمله زیر اشاره کرد:

-         داشتن قوی ترین و دقیق ترین پروب تصویر برداری

-         عدم آسیب رساندن به بافت های محیط

-         ایمن ترین و بی خطرترین روش برای درمان چین و چروک پوست

-         ماندگاری بسیار بالای نتایج استفاده از هایفو صورت اولترا

-         نیاز نداشتن به جراحی

-         نداشتن هیچ گونه خونریزی و کبودی

-         نداشتن هیچ گونه آسیبی به اپیدرم

-         نیاز نیست که بیمار را بستری کنید.

      - هیچگونه لک یا زخمی بر روی پوست از خود برجای نمی گذارد.