برای جوان سازی روش های تهاجمی بهترند یا غیرتهاجمی

برای جوان سازی روش های تهاجمی بهترند یا غیرتهاجمی


پیری پوست و نشانه های ان

هرچه سن بالاتر می‌رود، فرآیندهای داخلی بدن (از رشد دوباره سلول های پوستی گرفته تا فرآیند بهبود بدن بعد از ورزش) کند می‌شوند. به همین دلیل، بدن برای انجام دادن این فرایندها به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. علائم پیری (مانند چین و چروک) به همین دلیل ایجاد می‌شوند. اگر این تغییرات زودتر از آنچه که انتظار می‌رود، بروز یابند، طبیعی نیستند. به همین دلیل به آن پیری زودرس می‌گویند.

 

در پیری زودرس، چروک زیر چشم پیش از همه نمایان می‌شود. پوست زیر چشم نسبت به سایر نواحی صورت نازک‌تر است، تعداد کمتری غده چربی دارد و به دلیل حرکات صورت، در معرض انقباض‌های مکرر است. تمام این عوامل باعث می‌شوند پوست لطیف زیر چشم، نسبت به عوامل محیطی حساس‌تر بوده و با سرعت بیشتری علائم پیری را بروز دهد.

پیری هورمونی وقتی ایجاد می‌شود که بدن استروژن تقویت کننده پوست کمتری تولید می‌کند و اندک زمانی پس از یائسگی رخ می‌دهد. در نتیجه، تولید کلاژن کاهش پیدا می‌کند و استحکام  الاستین در پوست شما از بین می‌رود. با کاهش تولید کلاژن، پوست شما  نرمی و استحکام خود را از دست می‌دهد و چین و چروک وخطوط ریز پوست برجسته‌تر می‌شود. وقتی الاستین انعطاف پذیری خود را از دست داد، پوست شما به سرعت قبلی به سرجای خود برنمی‌گردد و باعث می‌شود که خطوط و چین و چروک  صورت بیشتر نمایان شوند و صورت جوانی و شادابی قبل را نداشته باشد.

در صورتی که به دلیل  عوامل زیست محیطی از قبیل قرار گرفتن در معرض اشعه‌های فرابنفش، داروهای سمی و دود سیگار، سطح بالایی از رادیکال آزاد را در بدن خود داشته باشید، این فرآیند سرعت می‌گیرد. حتی اگر پیری هورمونی را تجربه نمی‌کنید، فرآیند طبیعی پیری ژنتیکی منجر به شکست و ضعیف شدن کلاژن و الاستین در طول زمان می‌شود. شکسته شدن این دو پروتئین چه ناشی از پیری هورمونی و چه صرفا به دلیل افزایش سن و گذشت زمان، منجر به شکل گیری چین و چروک صورت، و از بین بردن طراوت پوست می‌شود.

 

روش های جوانسازی پوست

روش‌های جوان سازی پوست را می‌توان در سه دسته‌ی کلی قرار داد:

روش‌های تهاجمی شامل جراحی‌های پلاستیک و زیبایی مثل کشیدن پوست.

روش‌های کم‌تهاجمی شامل هایفوتراپی، اندولیفت و روش‌های تزریقی مانند تزریق بوتاکس، چربی و ژل.

روش‌های غیرتهاجمی شامل مراقبت‌های کلی پوست مثل کرم‌های ضد چروک و درمان های خانگی برای جوانسازی پوست.

روش‌های تهاجمی معمولاً هزینه‌های گزاف، نیاز به بستری شدن، دوره‌ی نقاهت طولانی و عوارض و خطرات بسیاری دارند؛ اما می‌توان گفت که ماندگارترین نتایج را دارند. روش‌های غیرتهاجمی کم ‌خطر ترین و ساده‌ ترین روش‌ها هستند؛ اما تاثیر چندانی روی پوست نمی ‌گذارند. روش‌های جوانسازی کم‌تهاجمی، عوارض و خطرات بسیار محدودی دارند، از روش‌های تهاجمی ارزان ‌تر هستند و اثرات چشمگیری روی پوست می‌گذارند.

به طور کلی تا زمانی که بتوان از روش‌های کم‌تهاجمی یا بدون تهاجم برای جوانسازی استفاده کرد، راه‌هایی مانند جراحی لیفت صورت یا کشیدن پوست توصیه نمی‌شود. چرا که خطرات و عوارض روش‌های تهاجمی بیشتر است. پس قبل از اقدام برای جراحی یا روش‌های جوانسازی تهاجمی، روش‌های کم‌تهاجمی را امتحان کنید.

 

روش های غیرتهاجمی جوانسازی پوست

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش‌هایی تحت عنوان روش‌های جوانسازی غیر تهاجمی پوست به کلینیک‌های زیبایی راه یافته‌اند و روز به روز نیز بر تعداد این روش‌ها افزوده می‌شود. از جمله رایج‌ترین روش‌های غیر تهاجمی جوانسازی و زیبایی پوست صورت و دیگر قسمت‌های بدن می‌توان به مواردی همچون: لیفتینگ صورت، تزریق بوتاکس، تزریق ژل، لیزر درمانی، تزریق چربی، میکرودرم و پیلینگ اشاره کرد.

هر کدام از روش‌ها دارای مزایا و معایب می‌باشند ولی وجه مشترک تمامی این روش‌ها عدم نیازمندی آن‌ها به جراحی و بی‌هوشی است و این ویژگی موجب شده است تا بتوان آن‌ها را بدون نیاز به اتاق عمل و جراحی پیاده سازی کرد. قرار گیری این ویژگی در کنار سایر موارد موجب شده است تا روش‌های جوانسازی غیر تهاجمی پوست از محبوبیت بالایی در نزد زیباجویان برخوردار باشند و افراد بسیاری از این روش‌ها برای بازیابی زیبایی پوست صورت خود استفاده نمایند.

 

روش های تهاجمی جوانسازی پوست

روش های تهاجمی به آن دسته از روش هایی گفته می شود که فرد بعد از پایان سیر دوره به تغییرات قابل ملاحظه ای دست می یابد. جراحی زیبایی پوست یکی از مصادق روش های تهاجمی برای جوانسازی پوست محسوب می شود. پر واضح است که روش های غیر تهاجمی نقطه ی مقابل روش های تهاجمی اند بدان معنا که فرد با اعمال روش های غیر تهاجمی در دراز مدت هم به تغییرات چندان چشم گیری دست نمی یابد. امروزه اهمیت به زیبایی پوست بسیار بیشتر از دهه های قبل است اکثریت قریب به اتفاق جامعه در صددند پوست بدن و مخصوصاً صورت خود را به طرق مختلف جوان نگه دارند. در این بین ممکن است فردی درمان های های خانگی را انتخاب کند و فردی دیگری انواع جراحی زیبایی پوست را برگزیند.سلول در مانی و لیزر درمانی مدرن ترین از روش های تهاجمی جراحی زیبایی پوست محسوب می شوند.

 

روش های تهاجمی بهترند یا غیرتهاجمی

این موضوع به خود فرد بستگی دارد که ترجیح میدهد با روش غیرتهاجمی، تغییری نسبی کند یا با جراحی پلاستیک تغییر قابل ملاحظه ای را شاهد باشد.

جراحی و لیفت صورت به خانمها و آقایان زیر ۵۰ سال توصیه نمیشود زیرا بعد از ۵ تا ۱۰ سال نیاز به تکرار دارد و به هر حال احتمال ایجاد کلوئید و جوشگاه در این جراحی وجود دارد. البته میزان عوارض به تکنیک انتخابی و تبحر جراح نیز بستگی دارد. در برخی افراد نیز با توجه به شرایط لازم است از چند روش جوانسازی کنار هم استفاده شود.

به طور کلی تا زمانی که بتوان از روش‌های کم‌تهاجمی یا بدون تهاجم برای جوانسازی پوست استفاده کرد، راه‌هایی مانند جراحی لیفت صورت یا کشیدن پوست توصیه نمی‌شود. چرا که خطرات و عوارض روش‌های تهاجمی بیشتر است. پس قبل از اقدام برای جراحی یا روش‌های جوانسازی تهاجمی، متدهای کم‌تهاجمی را امتحان کنید.

هایفوتراپی

ساز و کار مورد استفاده در این روش، بر اساس اولتراسوند ساده یا همان امواج صوتی ا‌ست. با این تکنولوژی، پزشک انرژی امواج صوتی را در عمق دلخواهی در لایه‌های زیرین پوست متمرکز می‌کند، بدون اینکه آسیبی به سطح پوست برساند. استفاده از اولتراسوند پیش از این نیز در علم پزشکی سابقه داشته (به‌عنوان مثال دستگاه سونوگرافی) و از این جهت، از بی‌خطر بودن این سازوکار اطمینان حاصل شده است. این روش در یک جلسه و بدون تحمل درد و زمان و هزینه زیاد، از بهترین شیوه‌های حال‌ حاضر در دنیا برای لیفت صورت است.

اثر‌ هایفوتراپی 3 ماه پس از آغاز درمان مشاهده می‌شود و در از بین بردن پلک‌های افتاده و آویزان، از بین بردن چین‌وچروک‌های صورت، چروک‌های ریز و چین‌خوردگی‌های باریک اطراف چشم موثر است. این روش شلی پوست گردن و گونه‌ها را تا حدودی برطرف می‌کند و به رفع غبغب، محکم شدن پوست صورت و کاهش عمق خط خنده و رفع افتادگی گوشه‌های لب کمک می‌کند. مزیت‌ هایفوتراپی نسبت به سایر روش‌ها در این است که بدون اینکه هیچ‌گونه جراحی انجام بگیرد لیفت صورت در چند جلسه انجام می‌شود. در صورتی که تعداد جلسات به اندازه لازم باشد، تاثیرگذاری‌ هایفوتراپی تا 1 سال ماندگارخواهد بود.

لیزر اندولیفت

اندولیفت یکی از روش‌های جدید جوانسازی پوست است. در این روش کم تهاجمی، فیبر بسیار نازکی وارد پوست می‌شود و درون لایه‌‌های عمقی پوست قرار می‌گیرد. فیبری با استفاده از اشعه‌ی لیزر مادون قرمز (فرو سرخ) کلاژن‌سازی پوست را تحریک کرده و باعث ذوب شدن تجمعات اضافی چربی می‌شود. به این ترتیب شاهد کاهش افتادگی و سفتی پوست خواهیم بود.

برخی از کاربردهای اندولیفت در جوانسازی پوست:

  • زاویه‌سازی فک و صورت،
  • افزایش قوام و سفتی پوست گردن،
  • کاهش چین و چروک و عمق خطوط خنده،
  • کاهش چربی‌های موضعی به ویژه در ناحیه‌ی غبغب.

مزوتراپی

یک روش جدید تزریق فیلر می باشد که مواد به صورت عمقی به داخل پوست تزریق می گردند. در این تکنیک، مواد مختلفی مانند کلاژن تزریقی به داخل پوست تزریق می شوند.