در کدام محدوده سنی می توان برای انجام هایفوتراپی اقدام کرد؟

در کدام محدوده سنی می توان برای انجام هایفوتراپی اقدام کرد؟


هایفو یا HIFU مخفف واژه‌ی انگلیسی High-Intensity Focused Ultrasound به معنای «امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا» است. هایفو یکی از روش‌های نسبتاً جدید در درمان‌های زیبایی برای سفت کردن و لیفتینگ پوست است که بدون درد و غیرتهاجمی بوده و می‌تواند جایگزین لیفت صورت شود.

 

در درمان با هایفوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

در هایفوتراپی از امواج فراصوت (اولتراساوند) استفاده می‌شود. یعنی همان امواجی که در دستگاه‌های سونوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منتها  بهترین دستگاه هایفو سه بعدی این امواج به صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست انرژی وارد کرده و باعث تحریک تولید رشته‌های کلاژن می‌شوند. کلاژن‌ها وظیفه‌ی استحکام بافت‌های بدن از جمله پوست را دارند؛ لذا این اتفاق باعث می‌شود که پوستی سفت‌تر و بدون چین و چروک داشته باشیم.

استفاده از هایفوتراپی برای درمان تومورهای سرطانی سال‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این روش برای انجام درمان‌های زیبایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ مطرح شد.

به طور کلی این روش درمانی برای افراد بین ۳۰ تا ۷۵ سال که از شل شدگی خفیف تا متوسط پوست رنج می‌برند و می‌خواهند روند پیری پوست را به تاخیر بیندازند، بسیار مناسب است. هدف اصلی از روش هایفو کاهش سرعت پیری است، لذا در متقاضیان جوان‌تر، پاسخ‌دهی بیشتری را به درمان شاهد هستیم. متقاضیان بالای ۲۵ سال نیز می‌توانند از این روش درمانی به عنوان یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری از پیری پوست استفاده کنند.

اولتراسوند متمرکز پرتوان (هایفو تراپی)، انرژی گرمایی را به طور مستقیم به پوست و بافت زیر جلدی ارسال می‌کند تا تولید کلاژن تحریک شده و در نتیجه بافت پوست بهبود یافته و افتادگی و شل شدگی آن کاهش یابد. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که باعث جوانسازی پوست شده و خاصیت ارتجاعی آن را افزایش می‌دهد. با افزایش سن، نیروی گرانش زمین، پوست ما را به سمت پایین می‌کشد، با هایفوتراپی می‌توان این فرایند را اصلاح کرد و با تولید کلاژن، پوستی شاداب داشت.

 

هایفوتراپی برای افراد زیر سی سال

واضح است که کودکان نیازی به استفاده از هایفوتراپی ندارند. بنابراین زمانی که درباره بازه سنی زیر ۳۰ سال صحبت می‌کنیم، منظور ما دوره نوجوانی یعنی زیر بیست سال و بین بیست تا سی سال است. مشخصا در این دوران هیچ چین و چروکی در چهره فرد دیده نمی‌شود و آثار پیری در آن وجود ندارد. بنابراین این افراد نیازی به استفاده از هایفوتراپی برای جوان‌سازی پوست نخواهند داشت. ممکن است برخی تبلیغات هایفوتراپی را به‌عنوان علاج واقعه قبل از وقوع به شخص معرفی کنند. این تبلیغات بر پایه جلوگیری از پیری پوست در دهه سی زندگی و کند کردن روند پیری پوست، جوانان زیر سی سال را به استفاده از هایفوتراپی ترغیب می‌کنند.

 

هایفو در سنین سی تا پنجاه سالگی

اگر جز افرادی هستید که به مختلفی از جمله سبک زندگی، وراثت و ژنتیک، بارداری، برخی بیماری‌های پوستی و … دچار بروز چین و چروک ها در روی پوست صورت، گردن، غبغب و یا بدن خود می باشید و یا به علل مختلف دچار چاقی در اندام خود هستید، می توانید برای زیبایی و جوانسازی پوست و از بین بردن چربی های زیر پوستی به انجام هایفوتراپی بپردازید.

بنابراین می توان سن ۳۰ تا ۵۰ سالگی را بهترین و استاندارد ترین سن برای انجام هایفوتراپی دانست. در واقع می توان سن مناسب هایفوتراپی را در این رده سنی قرار داد و با کمک اشعه های ایمن و کم خطر اولتراسوند بر روی پوست به تحریک کلاژن‌سازی پرداخت. به این ترتیب علاوه بر از بین بردن مشکلات خفیف تا متوسط پوست، به پیشگیری از بروز بیماری های پوستی یا چاقی مفرط نیز پرداخته می گردد.

 

هایفوتراپی در سنین بالای 50 سال

در سنین بالاتر از پنجاه سالگی معمولا چین و چروک‌های عمیقی در چهره فرد ایجاد می‌شود و سطح افتادگی پوست نیز بیشتر است. در این دوران پوست بخش زیادی از رطوبت خود را از دست داده و کلاژن پوست نیز بسیار کم شده است. در نتیجه پوست انعطاف‌پذیر و نرم نیست و ترمیم آن کمی دشوار است. البته این به این معنا نیست که هایفوتراپی نمی‌تواند برای افراد بالای پنجاه سال مناسب باشد. این روش را می‌توان برای از بین بردن چین و چروک‌ها و افتادگی‌هایی که هنوز شدید نشده‌اند، استفاده کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که هایفوتراپی تا سن ۷۵ سالگی نتایج مثبتی داشته و تا حد زیادی اثرات پیری را از بین برده است. بنابراین افراد در سنین ۵۰ تا ۷۵ سالگی می‌توانند به نتایج آن امیدوار باشند. اما در سنین بالاتر از ۷۵ سال و به طور کلی اگر عمق چین و چروک‌ها زیاد باشد، افتادگی شدید ایجاد شده باشد، پوست اضافه زیادی در ناحیه درمان وجود داشته باشد و شخص اضافه‌وزن بالایی داشته باشد، نمی‌توان از این روش به‌عنوان روشی برای جوان‌سازی یا تناسب‌اندام استفاده کرد.

 

 

مراقبت های قبل از هایفوتراپی

 در دوره های زمانی مختلف پیش از هایفوتراپی، مراقب هایی لازم است.

یک هفته قبل از درمان:

از قرار گرفتن در معرض نور خوشید و برنزه کردن بدن خود خودداری کنید. آفتاب‌سوختگی و برنزه کردن پوست، درمان نمی‌شوند. از محرک‌های پوستی (گلیکولیک، سالسیلیک، بنزوئیل پراکساید، محصولات رتینوال مانند رتین آ، تازوراک، تریلوما، دیفیرین و ویتامین ث) روی قسمت‌هایی که تحت درمان هستند و زمانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید نباید استفاده نمایید. برخی آنتی بیوتیک (تتراسایکلین، داکسی سایکلین) ممکن است باعث ایجاد حساسیت نوری شوند بنابراین ممکن است تا مدت 2 هفته پس از قطع مصرف این آنتی بیوتیک ها نتوانید تحت درمان قرار گیرید.

روز قبل از درمان:

لطفاً به پزشک در مورد زخم‌های سرد و تاول‌های پوستی خود قبل آر درمان اطلاع دهید تا در صورت نیاز داروهای ضد ویروسی برای شما تجویز نماید. در صورتی که زخم سرد یا عفونت پوستی فعال دارید نباید تحت درمان قرار گیرید و درمان شما باید به تعویق بیفتد.

روز درمان:

اگر این اولین جلسه درمانی شما است باید 30 دقیقه قبل از شروع درمان در مطب حضور داشته باشید تا از شما عکس گرفته شود و رضایت‌نامه را امضا کنید. آرایش نکنید و از مرطوب کننده‌ها نیز در محل درمان استفاده ننمایید. پاک‌کننده‌هایی در مطب وجود دارد که می‌توانید به کمک آنها آرایش و مرطوب کننده‌ها را پاک کنید و در زمان خرید به شما دستورالعمل استفاده از آنها داده می‌شود که باید قبل از مصرف به کار گیرید.

 

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

بعد از هایفوتراپی باید تا چند هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که ۴ تا ۶ هفته بعد از جلسه‌ی درمانی زیر نور خورشید نروید و همچنین بهتر است همین توصیه را پیش از جلسه‌ی درمانی هم رعایت کنید. نور خورشید می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز هایپر پیگمنتیشن یا تیره شدن رنگ پوست شود. به علاوه می‌تواند به پوست شما آسیب رسانده و موجب آفتاب سوختگی شود.

بعد از هایفوتراپی از قرار دادن کمپرس‌های سرد و یخ روی محل‌های تحت درمان خودداری کنید. این موارد می‌توانند اندکی از اثرات مثبت هایفوتراپی بکاهند.

بعد از جلسه‌ی درمانی نیازی به مصرف مسکن‌ها نیست، چون خبری از درد نخواهد بود. بلافاصله بعد از اتمام جلسه می‌توانید آرایش کنید. البته از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی که ممکن است باعث تحریک پوست شوند، خودداری کنید. وکس، اپیلاسیون، بند انداختن و موارد این چنینی از ۳ روز بعد از هایفوتراپی قابل انجام هستند.

اگر محصولات مراقبتی خاصی برای پوست خود مصرف می‌کنید، می‌توانید یکی دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی، مراقبت‌های خود را از سر بگیرید. بهتر است در روز هایفوتراپی و همچنین فردای آن، فقط از پاک‌کننده‌ها و کرم‌های مرطوب کننده‌ی ملایم استفاده کنید.

درمان‌های جوانسازی دیگر مانند لایه برداری از پوست، تزریق بوتاکس و تزریق ژل از یک هفته بعد از جلسه‌ی درمانی قابل انجام هستند.

 

نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی مصرف نکنید

محدودیت مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و نوشیدنی‌های الکلی در مورد روش‌های جوانسازی پوست با جراحی بسیار مهم‌تر است؛ اما در روش‌های غیرجراحی هم اهمیت زیادی دارد. معمولاً توصیه می‌شود که حداقل تا ۲ روز بعد از هایفوتراپی از مصرف این مواد خودداری کنید؛ ولی هرچه بیشتر پرهیز کنید، احتمال موفقیت هایفوتراپی نیز بیشتر می‌شود. الکل و کافئین باعث درگیر شدن کبد می‌شوند. در واقع کبد شما به جای این که بعد از هایفوتراپی به حذف سلول‌های چربی غیرفعال شده بپردازد، درگیر سم‌زدایی و دفع این مواد می‌شود.

 

پوست خود را نخارانید

بعد از هایفوتراپی جداً از خاراندن و دستمالی کردن پوست پرهیز کنید. توجه داشته باشید که پوست شما بعد از جلسه‌ی درمانی اندکی حساس خواهد بود. خارش و کشیدن پوست می‌تواند باعث زخم شدن و کاهش اثرات درمانی شود. البته بسیار بعید است پوست شما بعد هایفوتراپی به خارش بیفتد.

 

آب بیشتری بنوشید

هرچند که مصرف چای و قهوه تا مدتی بعد از هایفوتراپی ممنوع است، نوشیدن آب و دیگر مایعات سالم‌ مانند آب میوه و سبزیجات برای شما بسیار مفید خواهد بود. سعی کنید که تا حد امکان آب بنوشید. اگر بدن و پوست شما آب کافی در اختیار داشته باشند، با سرعت بیشتری بهبود یافته و میزان ساخت کلاژن افزایش می‌یابد. به یاد داشته باشید که چای و قهوه به دلیل داشتن کافئین می‌توانند باعث کم آبی بدن شوند. پس تا مدتی به نوشیدن آب و آبمیوه بسنده کنید.

 

تعداد جلسات مورد نیاز برای هایفوتراپی

فقط یک جلسه هایفو برای افرادی که شلی وافتادگی خفیف تا متوسط دارند کافی است. ولی اگر فردی تمایل دارد که به دلیل داشتن افتادگی پوست بیشتر هایفوتراپی را تکرار کند، می تواند بعد از 6 ماه یک جلسه دیگر هایفوتراپی انجام دهد.

 

نتیجه گیری از هایفوتراپی و ماندگاری نتایج

بهترین دستگاه هایفو هفت بعدی برای لیفت صورت دائمی است و به عوامل طبیعی در شما، یعنی افزایش سن و کارکرد بدنتان بستگی‌دارد، چون مانند فیلر نیست. باعث تحریک پوست و عضلاتتان برای تولید کلاژن و الاستین می‌شود و دائمی خواهدبود. البته روند طبیعی افزایش سن ادامه دارد.

هایفو (HIFU)، درمان دائمی برای ازبین‌بردن چربی است. بااستفاده از گرما، سلول‌های چربی را در محل مدنظر، مانند شکم یا ران‌ها، ازبین‌می‌برد. نه تنها چربی را ازبین‌می‌برد، بلکه باعث افزایش تولید کلاژن نیز می‌شود که منجربه سفت‌شدن و محکم‌ترشدن پوست خواهدشد.

 

مزایای هایفوتراپی :

روش درمانی هایفو یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های بدون جراحی و غیرتهاجمی لیفت صورت است و مزایای زیادی دارد. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • ۱ تا ۳ جلسه درمانی برای رسیدن به نتایج دلخواه کافی است.
  • نتایج هایفوتراپی حدود ۱ تا ۲ سال ماندگاری دارند.
  • جلسات درمانی کوتاه مدت است و بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
  • روش درمانی آسان، بی‌دغدغه و بدون دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری
  • بدون استفاده از تزریق و برش‌
  • بدون خونریزی، درد و پانسمان
  • می‌تواند باعث افزایش ماندگاری نتایج جراحی‌های زیبایی شود.
  • می‌تواند همراه با روش‌های دیگر درمانی مثل میکرونیدلینگ انجام شود.
  • هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به جراحی دارد.

 

مهمترین ویژگی هایفوتراپی این است که سطح پوست کاملاً سالم و بدون آسیب (دست نخورده)  باقی می‌ماند. پس نیازی به استراحت نداشته و بلافاصله شخص می‌تواند به ادامه فعالیت و کارهای روزانه‌اش بپردازد.