حذف موهای زائد با لیزر

حذف موهای زائد با لیزر


 رشد موهای زائد یکی از ناخوشایندترین اتفاقاتی است که تقریبا همه افراد با رسیدن به بلوغ آن را تجربه می‌کنند. موهای زائد نه‌تنها ظاهر بدن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، بلکه رشد آن‌ها در بعضی از نقاط بدن مانند زیربغل مشکلاتی مانند عرق کردن و بو گرفتن را به همراه دارد. از طرفی اصلاح یا اپیلاسیون موهای زائد باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری مانند زخم شدن، خارش و حتی در بعضی از موارد باعث تیره شدن پوست می‌شود. ضمن اینکه اصلاح یا اپیلاسیون موهای زائد کاری زمان‌بر بوده و نتیجه آن اصلا ماندگار نیست.

لیزر موهای زائد یکی از رایج‌ترین و موثرترین روش‌های زیبایی است که به محبوبیت خوبی در جهان رسیده و معمولا نتیجه رضایت‌بخشی برای فرد به همراه دارد. اگر شما هم از موهای زائد خود و روش‌های موقت از بین بردن آن‌ها خسته شده‌اید، شاید وقت آن است که به لیزر موهای زائد خود فکر کنید.

 

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟

حالا که فهمیدید لیزر موهای زائد چیست، احتمالا کنجکاو شده‌اید که بدانید این روش چگونه انجام می‌شود. همان‌طور که گفتیم نور لیزر موهای زائد از سطح پوست به ساقه مو رسیده و با عبور از آن به سمت فولیکول مو می‌رود. اگر دقت کنید می‌توانید فولیکول‌های مو را حتی از روی سطح پوستتان هم مشاهده کنید.

قبل از درمان، باید ناحیه موردنظر را کاملا با تیغ اصلاح کنید. بعضی از نقاط بدن که دارای پوست حساس‌تری هستند، به کرم‌ها یا ژل‌های بی‌حسی نیاز دارند. پس حدودا نیم ساعت قبل از لیزر آن ناحیه، باید از کرم بی‌حسی استفاده کنید تا در طول درمان، متوجه درد یا ناراحتی نشوید.

لیزر موهای زائد در اتاق مخصوصی برای همین کار انجام می‌شود و شما حین انجام لیزر، باید از عینک‌های محافظ چشم استفاده کنید. لیزر با ایجاد گرما و تبخیر فولیکول‌ها، موها را از بین می‌برد. پس حین درمان ممکن است بویی مانند سوختن بوی گوگرد به مشامتان برسد. مدت زمان انجام لیزر موهای زائد بستگی به وسعت ناحیه تحت‌درمان دارد. لیزر موهای زائد برای کل بدن حدودا ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول خواهد کشید.

 

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

دستگاه‌های لیزر موهای زائد انواع مختلفی دارند که برای دو مصرف خانگی و حرفه‌ای ایجاد شده‌اند. محصولاتی که برای مصارف خانگی به وجود آمده‌اند، معمولا به اندازه دستگاه‌های کلینیکال حرفه‌ای موثر نیستند. پنج نوع مختلف دستگاه لیزر موهای زائد عبارت‌اند از:

  • دستگاه لیزر الکساندرایت: دستگاه الکساندرایت یکی از سریع‌ترین دستگاه‌های موزدایی است اما می‌تواند در افرادی با پوست‌های تیره باعث ایجاد لکه‌های پوستی شود. الکساندرایت یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد در جهان به شمار می‌رود.
  • دستگاه لیزر دایود: دستگاه‌های لیزر موهای زائد دایود نسبت به دستگاه الکساندرایت طول موج نور بیشتری تولید می‌کنند و به عمق پوست نفوذ می‌کنند.
  • دستگاه لیزر روبی: لیزر روبی از قدیمی‌ترین فناوری‌های لیزر موهای زائد است که طول موج آن می‌تواند باعث تیره شدن پوست شود.
  • دستگاه لیزر IPL: این دستگاه چندین طول موج نور را از طریق پوست به فولیکول‌های مو در سطوح مختلف می‌رساند و آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.
  • دستگاه ND Yag: دستگاه‌های لیزر ND Yag دو نوع مختلف نور تولید می‌کنند. یکی از این نورها فولیکول‌های مو در عمق بیشتری از پوست را هدف قرار می‌دهد و دیگری روی فولیکول‌های نزدیک به سطح پوست اثر می‌گذارد.

 

مقایسه اثرگذاری لیزرهای موی زائد

انواع دستگاه‌های مختلف می‌توانند روی انواع پوست‌ها تاثیرات مختلفی داشته باشند. پس توجه به نوع دستگاه و اثرگذاری آن می‌تواند موضوع مهمی در انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد باشد. در مرحله اول اگر بخواهیم اثرگذاری دستگاه‌های لیزر خانگی را بررسی کنیم باید بگوییم که این دستگاه‌های از لیزر دایود یا فناوری IPL استفاده می‌کنند و بیشتر این دستگاه‌ها فقط برای افرادی با پوست روشن و موهای قرمز، خاکستری یا بلوند توصیه می‌شود. دستگاه‌های لیزر خانگی معمولا به ۶ تا ۸ ماه درمان برای موزدایی کامل نیاز دارند.

اثرگذاری دستگاه‌های الکساندرایت برای افرادی با پوست روشن و موهای تیره به بیشترین حد خود می‌رسد. اما دستگاه‌های دایود که طول موج نور بیشتری تولید می‌کنند، برای افرادی با پوست تیره و موهای قهوه‌ای یا مشکی مناسب هستند. البته که این دستگاه‌ها روی وسیع‌ترین طیف افراد با انواع رنگ پوست و مو قابل‌استفاده است.

دستگاه‌های روبی برای استفاده در افراد با پوست روشن توصیه نمی‌شود. چون طول موج نور این دستگاه‌ها ممکن است باعث تیره شدن پوست در این افراد شود. اما این دستگاه‌ها نسبت به سایر دستگاه‌های لیزر درد کمتری ایجاد می‌کنند.

نوع دیگر دستگاه‌ها لیزر IPL است که می‌تواند ناحیه وسیعی از پوست را در زمان کوتاه‌تری نسبت به سایر دستگاه‌ها پوشش دهد. دستگاه‌های IPL برای انواع زیادی از پوست‌ها بی‌خطر است، اما به اندازه سایر دستگاه‌ها روی موهای رنگ روشن تاثیر نمی‌گذارد. و در نهایت افرادی که پوست تیره‌تری دارند، می‌تواند با خیال راحت از دستگاه‌های لیزر موهای زائد ND Yag استفاده کنند.

 

بهترین لیزر موهای زائد بدن کدام است؟

همان‌طور که در بالا گفتیم، انواع دستگاه‌ها می‌توانند تاثیرات مختلفی روی انواع پوست‌ها و موها داشته باشند. پس نمی‌توانیم یک دستگاه را به‌عنوان بهترین لیزر موهای زائد انتخاب کنیم. اما بعنوان یک گزینه خوب برحسب تجربه مراجعه کنندگان میتوان به دستگاه لیزر تسلا ۱۲۰۰ وات دایود  ۳ طول موج اشاره کرد که نیاز کاربران وسیعی را براورده میکند و اثر بخشی مطلوبی دارد .