مراقبت های قبل و بعد از لیزر دایود

مراقبت های قبل و بعد از لیزر دایود


امکان دارد خیلی از افراد با مراقبت های قبل و بعد از لیزر دایود به خوبی آشنایی نداشته باشند و به همین دلیل دچار عوارض پوستی موقت شوند، با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

 

مراقبت‌های لازم که باید رعایت کنید

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر مهم و ضروری هستند. باید توجه زیادی به مواردی که در ادامه مطرح می‌شوند داشته باشید. در این جا فرصت داریم تا برخی از موارد را برای شما بازگو کنیم.

 

مراقبت های قبل از انجام لیزر دایود

اگر برای رفع موهای زائد خود می خواهید لیزر انجام دهید، بهتر است بدانید قبل از شروع جلسات درمان، باید یک سری مراقبت ها را جهت پیشگیری از بروز احتمالی هرگونه عوارض انجام دهید. درباره مراقبت ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. قبل درمان تا جایی که امکان دارد زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و حتما سعی بکنید پوست خود را روشن نگه دارید و حتما از کرم های ضد آفتاب با پوشانندگی و اس پی اف بالا استفاده کنید.
 2. حتما قبل از شروع جلسات موهای آن قسمت از بدن که قرار است با لیزر دایود مو زدایی شود را به طور کامل شیو کنید.
 3. به هیچ وجه قبل از شروع درمان با لیزر، از روش اپیلاسیون استفاده نکنید این کار ممنوع می باشد؛ چرا که با اپیلاسیون اضافه بر حساس شدن پوست، موها از ریشه جدا می شوند، در این صورت رنگدانه ای در زیر پوست وجود نخواهد داشت که نور لیزر جذب آن شود و بتواند به ریشه و فولیکول موها آسیب برساند و در نهایت لیزر کردن مو بی اثر خواهد بود و پس از مدتی موهایتان دوباره رشد می کنند.
 4. اگر به هر دلیلی پوست شما رنگ گرفته یا تیره شده وقت لیزرتان را عقب بندازید.
 5. خوب است این مورد را بدانید که لیزر دایود با برخی از داروها سازگار نیست و هر دارویی که به نور لیزر حساس باشد باید حداقل یک هفته قبل از درمان، مصرف آن قطع شود. داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها حساس به نور لیزر هستند؛ بنابراین اگر مبتلا به عفونت هستید و آنتی بیوتیک مصرف می کنید بهتر است دوره درمان خود را چند هفته به تعویق بیاندازید. به صورت کلی توصیه ما به شما این است قبل از لیزر درمانی، دارو هایی که مصرف می کنید را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

 

مراقبت هایی که در حین کار با لیرز موهای زائد باید رعایت کنید

 1. در زمان کار حتما باید از عینک مخصوصی که در اختیار شما قرار می دهند استفاده کنیو  ان مورد هم برای اپراتور و هم برای بیمار الزامی است
 2. برای پوست های حساس قبل شروع کار حتما بخواهید قسمتی را برای بدنتان تست انجام دهند.
 3. در حین کار اپراتور باید مدام انرژی و فرکانس را چک کند.
 4. حتما همه اطلاعات بیمار باید درج شود تا در جلسات بعدی بتوانید انتخاب کنید که از چه فرکانس و انرژی برای بدن استفاده کنید.
 5. ضامن دستگاه در حین کار کشیده شود که از حرکت دستگاه جلوگیری شود.

 

مرقبت های پس از لیزر موهای زائد

 1. پس از انجام لیزر موهای زائد احتمال وجود قرمزی یا برآمدگی جزئی وجود دارد که کاملا طبیعی است و امکان دارد در حدود 2 ساعت یا بیشتر طول بکشد و پس از آن خود به خود از بین می رود. همچنان احتمال حس آفتاب سوختگی هم در موضع درمان ممکن است حس شود. در زمانی که حساسیت شما بعد از لیزر موهای زائد ادامه داشت، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و در صورت وجود پوسته، با مشورت از پزشک خود از کرم های آنتی بیوتیک استفاده کنید. از جهتی پوست های تیره احتمال ناراحتی بیشتری نسبت به پوست های روشن دارند که می تواند در مدت زمان بیشتری هم باقی بماند.

 

 1. پس از انجام لیزر، اول موضع مورد نظر خود را با دستمال یا پارچه نرم به آرامی تمیز کنید و بعد از گذشت 2 ساعت می توانید به پوستتان آب بزنید و یا با آب و صابون ملایم شست و شو بدهید. از جهتی دیگر برای کاهش یافتن احتمال ایجاد لکه های تیره یا روشن، استفاده از کرم ضد آفتاب مخصوصاً تا 2 هفته پس از درمان با لیزر که پوست مستعد حساسیت است، توصیه می شود. همینطور تا 2 روز از انجام کارهایی که باعث گرم کردن ناحیه تحت درمان می باشد مانند سونا و جکوزی داغ پرهیز کنید .

 

 1. پس از اتمام جلسه لیزر موهای زائد، موهای آسیب دیده توسط اشعه لیزر بین 5 تا 30 روز، شروع به ریزش خواهند کرد که گاهی اشخاص، این مو های سوخته و آسیب دیده را با رشد مجدد موهای جدید اشتباه گرفته و به سرعت اصلاح می کنند. ولی باید این موضوع را در نظر داشته باشید که در صورت اصلاح زود هنگام امکان دارد به پوستتان آسیب برسد، در نتیجه باید اجازه بدهید مو های سوخته از پوست بیرون زده و سپس اقدام به تراشیدن کنید.

 

 1. با شروع لیزر درمانی خود، از انجام اپیلاسیون و یا هر روش دیگری که مو را از ریشه میکند مثل موچین، بند انداختن، کرم موبر و غیره برای از بین بردن مو خودداری کرده و فقط روش شیو با تیغ و ژیلت باید انجام گیرد که آن هم بعد از گذشت حدود 2 هفته بعد از انجام لیزر می باشد و تعداد دفعات آن نیز از 2 تا 3 مرتبه بیشتر نباید بگذرد.

 

 1. بعد از انجام لیزر مو های زائد اکیدا از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید و در حدود یک تا 2 شبانه روز از عطر و ادکلن و دوش آب داغ پرهیز کنید و فقط آب ولرم که آن هم حداقل بیش از 2 ساعت از انجام لیزر موهای زائد گذشته باشد. همینطور پس از لیزر موهای زائد از انجام لایه برداری و پاکسازی پوست صورت به مدت حدود 2 هفته خودداری کنید.

 

 1. از آنجایی که رشد مو در اشخاص مختلف متفاوت است، اکثر افراد پس از انجام حدود 6 تا 9 جلسه لیزر موهای زائد، شاهد صاف شدن پوست خود از مو خواهند شد که البته جلسات شارژ نگهدارنده چند ماهه در حفظ این پوست صاف و عاری از مو کمک شایانی خواهد کرد.

 

چه کسانی کاندیدای مناسب برای لیزر موهای زائد بدن محسوب می‌شود؟

هر فردی که موهای قهوه‌ای یا سیاهی داشته باشد قادر است نتایج خوبی را از لیزر موهای زائد بدن بگیرد.  هر چه قدر موهای شما تیره ‌تر و ضخیم ‌تر باشند، نتایج درمان بهتر خواهند بود. توجه داشته باشید لیزر روی موهای بلوند، سفید، جوگندمی، خاکستری و قرمز اصلا تأثیری ندارد.

 

در زمان لیزر موهای زائد چه احساسی خواهد داشت؟

هندپیس لیزر در موقع تاباندن نور لیزر به پوست، پوست شما را خنک کرده و آن را تسکین می ‌دهد. زمانی که پالس نوری زده می ‌شود، بعضی از بیماران کمی حس سوزش یا نیشگون گرفتن دارند. اصولا نیازی به بی‌حسی موضعی یا داروی مسکن نیست، اما بعضی از مراجعه کنندگان ترجیح می ‌دهند تا برای درمان نواحی حساس بدن از پماد بی ‌حسی موضعی استفاده بکنند.

 

اثر گذاری لیزر چگونه است؟

اثر گذاری لیزر، به عوامل مختلفی بستگی دارد. لیزر اصولا به 6 تا 8 جلسه‌ی لیزر درمانی که ماهی 1 بار برگزار می ‌شود نیاز هست. در هر جلسه بخشی از موهای زائد شما برای همیشه از بین می‌ روند. همانطور که می دانید موهای بدن دارای یک چرخه ‌ی رشد هستند که 3 مرحله دارد. در مرحله ‌ی نخست موها رشد می‌کنند. در مرحله‌ دوم رشد متوقف شده و پیاز مو تحلیل می‌ رود. در مرحله ‌ی سوم مو می ‌ریزد و فولیکول های مو برای ۳ تا ۴ ماه غیرفعال می‌شود. لیزر تنها روی موهایی اثر می‌ کند که در مرحله‌ ی اول قرار دارند. معمولاً ۸۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد در مرحله‌ی اول به سر می ‌برند. برای همین انتظار می ‌رود که پس از لیزر و اتمام دوره‌ ی درمان، به کاهش ۸۰ تا ۹۰ درصدی موهای زائد برسیم.

 

درنتیجه یادتان باشد هدف از لیزر موهای زائد، کاهش رشد مو ها و در نهایت کرکی شدن آن ‏ها می باشد.