چه عواملی در جوابدهی لیزر دایود نقش دارند؟

چه عواملی در جوابدهی لیزر دایود نقش دارند؟


البرت انیشتین یک اصلی را بیان می کند. این اصل بیان می کند که یک الکترون یا مولکول برانگیخته می تواند انرژی را به شکل نور ارائه دهد. این انتشار تحریک شده با تامین انرژی به یک ماده تقویت کننده نور (مواد یا محیط فعال لیزری)، در حالت ایده آل، ایجاد می شود بنابراین آن را به سطح انرژی بالاتری می رساند (حالت برانگیخته انرژی). این منبع انرژی از نظر فناوری لیزر "پمپ" نامیده می شود. هنگامی که الکترون ها یا مولکول های برانگیخته به حالت اولیه خود باز می گردند، انرژی جذب شده قبلی به شکل یک پرتو نور ارسال می شود. مخفف LASER که امروزه رایج است، دقیقاً مخفف این پدیده است: تقویت نور توسط انتشار تحریک شده تشعشع. جوابدهی لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله بیشتر درباره آن صحبت می کنیم.

 

تاثیر گذاری لیزر دایود چقدر است؟

بهترین دستگاه لیزر دایود با طول موج 808 نانومتر برای انواع پوست های روشن و تا مقداری تیره توانایی نفوذ پذیری و تاثیر گذاری دارد با وجودی که نور با طول موج ان دی یاگ (1064nm)  برای رنگ های تیره و سبزه کاربرد های بیشتری دارند و تقریبا تاثیر گذاری بیشتری دارد.

 

چه عواملی در جوابدهی لیزر دایود دخیل اند؟

جهت اینکه بتوانیم در لیزر موهای زائد بدن به نتیجه دلخواهی دست بیابیم باید نکته های مختلفی را در نظر گرفت. این نکته ها سیستمی و غیر سیستمی است و به همین علت می‌توانند از فردی به فرد دیگر مختلف باشند. پس جوابدهی لیزر دایود در مدت زمان مشخص می‌تواند برای هر فردی مختلف باشد. برای درک بهتر این موضوع به مهم ‌ترین عوامل موثر در جواب دهی لیزر دایود خواهیم پرداخت:

نوع مو

یکی از موارد مهم در اثربخشی لیزر موهای زائد جنس و ضخامت موها است. همان گونه که گفته شد امواج لیزر توسط ملانین مو جذب شده و باعث آسیب به فولیکول مو می‌شوند. در نهایت موهایی که شکل و جنس ضخیم‌ تر و تیره‌ تری را دارند بیشتر در مجاورت آسیب قرار می‌ گیرند. این موضوع باعث شده تا اشخاص با موهای ضخیم و تیره در مقایسه با افراد مو کرکی و روشن موفقیت بالایی را در نتیجه لیزر درمانی کسب کنند.

 

تیپ پوستی

جهت اینکه امواج لیزر به راحتی توسط ملانین مو جذب شوند باید اختلاف رنگ پوست و فولیکول مو کاملا مشخص باشد. این اختلاف رنگ باعث می‌شود تا کاندید های لیزر مو در تعداد جلسات خیلی کمتر به نتیجه دلخواه خود دست بیابند. لذا افراد با پوست روشن و موی تیره بهترین جوابدهی لیزر دایود را خواهند داشت.

 

انرژی دستگاه لیزر

اصلی ‌ترین موضوع در مقدار موفقیت حذف موهای زائد بدن، انرژی دستگاه لیزر است. این انرژی باید در اندازه ای باشد که بدون آسیب رساندن به بافت ناحیه درمانی چرخه رشد مو را مختل کند. دلخواه ‌ترین حد انرژی لیزر دایود برای تیپ‌ های پوستی دو و سه تقریبا ۳۰ تا ۳۵ ژول بر سانتی‌ متر مربع است. با وجودی که این حد انرژی برای پوست ‌هایی با رنگ تیره ‌تر کمتر خواهد بود.

 

سایز هندپیس دستگاه

معیار بعدی که قادر است در جواب‌ دهی لیزر دایود تاثیرگذار باشد، قطر پرتو لیزر است. قطر پرتو لیزر ارتباط مستقیم با سایز هندپیس دستگاه دارد. علت اهمیت این موضوع به دلیل میزان حجم انتقال فوتون‌های انرژی به ناحیه درمانی است. هر چه قدر سایز هندپیس دستگاه بزرگتر باشد قطر پرتو لیزر هم بیشتر خواهد بود. در نهایت فوتون‌های بیشتری به ناحیه درمانی برخورد می‌کنند. لذا موفقیت در نتایج مثبت نهایی در مقایسه با دستگاه لیزر دایود با هندپیس کوچکتر، کمتر خواهد بود.

 

تایم پالس دستگاه

از دیگر عوامل مهم  و تاثیرگذار در تعداد جلسات درمانی دلخواه برای رسیدن به نتایج مطلوب درمانی زمان پالس لیزر است. زمان پالس بهینه در دستگاه‌های لیزر مو دایود طبق  تحقیقات انجام شده ۱۰۰ میلی ثانیه در نظر گرفته می‌ شود.

 

طبق گفته‌های بالا می‌توان به این نتیجه گیری رسید که جواب دهی لیزر دایود بستگی به عوامل متعددی است. بعضی از این عوامل از قبیل تیپ پوستی و مو مربوط به فرد بیمار است. با وجودی که برخی دیگر از پارامترها مرتبط با تکنولوژی و نوع دستگاه هستند. پس جواب دهی لیزر دایود در هر شخصی متفاوت خواهد بود.

 

ویژگی بهترین دستگاه لیزر مو های زائد چیست؟

قطعا بهترین دستگاه لیزر  حذف موهای زائد که میخواهیم استفاده کنیم باید قابلیت نفوذ بالایی داشته باشد. در نهایت هر شخصی در بدن خود ممکن است چند تار موی ضخیم داشته باشد.اگر دستی قدرت نفوذ بالا داشته باشد میتواند مو های زائد ضخیم را نیز از بین ببرد و این نکته برای اشخاص مختلف خیلی مهم است.

 

بدون درد باشد

حتما برا شما اتفاق افتاده که زمان به دست آوردن اطلاعات و گرفتن مشورت از بقیه شنیده اید که لیزر مو های بدن بسیار درد ناک است و ممکن است سوختگی روی بدن ایجاد کند. این موضوع کاملا درست است. در قدیم دستگاه هایی وجود داشتند که خیلی پیشرفته نبودند و درد و سوختگی را به همه داشتند ولی در حال حاضر دستگاه های پیشرفته ای در کلینیک هایی زیبایی وجود دارند که بدون شک جزء بهترین دستگاه های لیزر مو های بدن محسوب می شوند. پس تلاش کنید در انتخاب کلینیک و دستگاه مورد نظر برای لیزر مو دقت کافی داشه باشید.

 

سرعت بالای دستگاه

اگر دستگاه مورد استفاده جزء بهترین دستگاه لیزر مو های زائد بدن باشد سرعت بالایی دارد و کار لیزر حتی لیزر فول بادی را در کمتر از 1 ساعت به اتمام میرسد و همینطور دیگر نیازی به جلسات طولانی مدت و اضافه تری نیست.

 

بی نیاز به ژل و بی حس کننده

کار با دستگاه های لیزر جدیدتر و پیشرفته انقدر آسان و ساده بوده است که نیازی به هیچ ژل و بی حس کننده برای جلوگیری از درد افراد ندارد.

 

یکنواختی لیزر

بهترین دستگاه لیزر مو های اضافی بدن ، مو های بدن شما را کاملا صاف و یک نواخت از میان میبرد و اصلا نگران این نباشید که شاید جایی از بدن شما دارای موهای زائد کمی باشد.

 

جوانسازی پوست

در گذشته افرادی که موهای زائد بدن خود را لیزر میکردند دچار خشکی پوست می شدند و علت این مشکل فقط ایراد دستگاه های قدیمی بود ولی دستگاه های جدید و پیشرفته دیگر چنین مشکلاتی ندارند.

 

پوشش همه نوع پوست مو

رنگ های متفاوت پوست و مو که ما آن را تحت عنوان تیپ های پوست و مو می شناسیم، همیشه یکی از مشکل های شرکت های تولید کننده لیزرهای موهای زائد بوده است. ولی دستگاه های جدید همه نوع پوست و مو را تحت پوشش قرار دارند و سازگار می باشند.

 

در اخر لیزر دایود را انتخاب کنیم یا الکساندرایت را؟

لیزرهای دایود در مقایسه با لیزر الکس معایب مختلفی دارند، این معایب عبارت اند از:

لیزرهای دایود در مقایسه با دستگاه لیزر الکساندرایت در برخی از انواع موها به قدر کافی موثر نیستند. لیزرهای دایود می توانند در مورد پوست روشن و موهای ریز به نتیجه برسند، ولی مساحت کم تری که دارند باعث می شود که درمان همان ناحیه نسبت به زمان استفاده از دستگاه لیزر موزدایی الکس خیلی طولانی تر طول بکشد. تایم اضافی برای درمان همان ناحیه معمولاً به معنای افزایش قابل توجه هزینه درمان در مقیاس با هزینه های درمان با دستگاه های موثر تر مثل لیزر کندلا است که می تواند در تایم خیلی کمتری به نتیجه قابل توجهی دست بیابد.

 

لیزر دایود که با طول موج 808 نانو متر کار می کند یکی از پر طرفدار ترین دستگاه لیزر موهای زائد شناخته می شود که در بدو ورود دستگاه های لیزر به بازار کاربرد بیشتری داشتند. در حال حاضر در به روز ترین دستگاه های لیزر موهای زائد از 3 طول موج الکساندرایت، دایود و اندیاگ به صورت همزمان استفاده می شود تا عالی ترین جوابدهی را داشته باشد.