لیزر دایود چیست؟

لیزر دایود چیست؟


لیزر دایود diode یکی از بهترین روش های رفع موهای زائد بدن است به این دلیل که دستگاه دایود دارای طول موج بلندتری نسبت به سایر دستگاه های لیزر مانند دستگاه لیزر الکساندرایت می باشد، و زمانی که اشعه لیزر دایود به سطح پوست تابانده می شود، این اشعه بدون هیچگونه عوارض جانبی تا حد قابل توجهی می تواند در عمق پوست نفوذ کند و همچنین بیشترین جذب ملانین را داشته باشد. لیزر دایود از فناوری نیمه رسانا استفاده می کند و قابلیت این را دارد که نور را در دامنه مخفی مادون قرمز تولید نماید، به همین دلیل است که در جلسات درمانی لیزر و با بهره گیری از دستگاه diode برای رفع موهای زائد هیچگونه عوارض جانبی نگران کننده و خطرناکی برای پوست بوجود نمی آید.

 

دستگاه لیزر الکس دایود دستگاهی مدرن برای حذف انواع موهای زائد

دستگاه لیزر الکس دایود کامل ‌­ترین و موثر ترین دستگاه لیزر موهای زائد است که امروزه در دسترس می‌­باشد. دستگاه لیزر الکس دایود با استفاده از چندین موج و طول موج لیزر متفاوت، به پزشکان ومتخصصان این امکان را می دهد تا در طول سال، وسیع ترین بیماران و انواع مو را درمان کنند. دستگاه لیزر الکس دایود باعث درمان و حذف موهای زائد بدن با سریع‌ترین و راحت‌­ترین راه ممکن می‌­شود و بهترین نتایج بالینی را منجر می‌­گردد. در واقع با ترکیب تکنولوژی لیزرهای دایود با طول موج ۸۰۸ نانومتری و لیزرهای با طول موج ۷۵۵ نانومتری (الکساندرایت)، دستگاه لیزر الکس دایود شرایطی را به وجود آورده است که می‌تواند بر تمامی ۶ تیپ پوستی قابل استفاده باشد. اگر بیماری دنبال سریعترین و کم دردترین راه ممکن برای حذف موهای زائد بدن خود باشد، بهتر است از دستگاه لیزر الکس دایود استفاده گردد.

 

دستگاه الکس دایود با ترکیب مزایای طول موج الکس با مزایای لیزر دایود، روش­های برتر و مهم در روش­های رفع مو و روش های درمانی را ارائه می‌دهد. شاید بتوان گفت بهترین دستگاه لیزر الکس دایود در دنیا دستگاه Soprano Ice Platinum است که دارای سیستم خنک کننده پیشرفته ICE می‌­باشد. این سیستم خنک‌کننده در طی درمان برای مدت زمان طولانی‌­تری پوست را خنک نگه می‌دارد. نوک یاقوت کبود این تکنولوژی با حفظ گرما در درمی که فولیکول‌­های مو درمان می‌­شود، خطر سوختگی در سطح پوست را به حداقل می­رساند. دارا بودن سیستم خنک کننده پیشرفته باعث افزایش راحتی بیمار می­گردد و باعث می شود که درمان­‌ها از گذشته موثرتر واقع گردد. دستگاه لیزر الکس دایود به دلیل چند طول موجه بودن به پزشکان اجازه می‌­دهد تا در تمام طول سال، انواع مو و رنگ پوست را به سرعت و بدون درد درمان کنند.

 

در زمان معرفی دستگاه لیزر الکس دایود، این دستگاه توسط پزشكان و محققان برجسته در دنيا مورد استفاده و آزمايش باليني قرار گرفته است. یک مطالعه بالینی اخیر با مقایسه لیزر الکس دایود 755 نانومتر با لیزر معمولی 755 نانومتر الکساندریت نشان داد که لیزر الکس دایود به همان اندازه مؤثر می­باشد، و در حالت SHRTM حتی از لیزر سنتی الکساندرایت  تاثیر گذاری بیشتری دارد، چرا که دستگاه لیزر الکساندرایت در مقایسه با دستگاه لیزر الکس دایود برای بیماران دردناکتر است. دستگاه لیزر الکس دایود جلسات درمانی بیشتری را در مدت زمان کمتری با استفاده از یک اپلیکاتور اندازه بزرگ انجام می‌­دهد و این امکان را می‌­دهد که با سرعت بیشتر مناطق بیشتر درمان گردد. بعد از اتمام دوره، ممکن است به صورت سالیانه نیاز به تمدید لیزر باشد، به این شکل که سال اول تا دو جلسه و از سال‌های بعد تنها سالی یک جلسه نیاز به تمدید لیزر داشته باشید. لیزرها بر اساس طول موجی که دارند به انواع مختلف تقسیم می‌شوند که در طول موج های پایین تر اغلب برای پوست های روشن تر ، و در طول موج های بالاتر برای پوست های تیره تر کارایی دارند.

 

انواع کاربردهای فناوری لیزر دایود چیست؟

کاربرد اصلی تکنولوژی دایود لیزر، رفع مو در بدن است. خبر خوب این است که با توجه به فناوری مورد استفاده در لیزر دایود، به‌راحتی می‌توان از این لیزر (دیود لیزر) در سرتاسر بدن به ‌منظور ازبین‌بردن موهای زائد استفاده کرد. مهم‌ترین مناطقی که می‌توان ازبهترین دستگاه لیزر دایود حذف موهای زائد  استفاده کرد، به شرح زیر است:

  1. زیر بغل
  2. کمر
  3. سینه
  4. پاها
  5. بیکینی (مردان و زنان)
  6. بالای لب
  7. چانه
  8. ریش

در حال حاضر کلینیک‌­های پیشرفته حذف موهای زائد در سراسر جهان تکنولوژی دستگاه لیزر الکس دایود را به عنوان یک پیشنهاد بالینی اساسی ارائه می‌­دهند.

 

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

از منظر بالینی مشهود ترین فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت که برای زیبا جویان مشهود هست تماسی بودن و غیر تماسی بودن این دو دستگاه است به طوری که دستگاه‌ های لیزر دایود تماسی و لیزر الکساندرایت به شکل غیر تماسی فرایند حذف مو را انجام می‌دهند این به آن معناست که هندپیس دستگاهای دایود نیاز به تماس به سطح پوست زیباجو را دارد تا بتواند فرایند حذف موی زائد را انجام دهد ولی در دستگاهای الکساندرایت تماسی وجود ندارد و همچنین لیزرهای دایود به صورت رولی کار می کنند با فرکانس های بالا و لیزرهای الکساندرایت به صورت شاتی کار میکنند با فرکانس های پایین و باید توجه کرد که از نظر فنی این دو دستگاه اختلافات فاحشی برای خدمات بالینی دارند.

 

فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نظر طول موج

مشهود‌ترین فرق لیزر دایود و دستگاه لیزر الکساندرایت در طول موج دو دستگاه است. لیزر الکساندرایت جزو خانواده لیزرهای حالت جامد بوده و پرتو ساطع شده از آن طول موج پایدار ۷۵۵ نانومتر دارد در حالی که لیزرهای دایود جز خانواده لیزرهای نیمه هادی است و پرتو ساطع شده از آنها طول موج متغیر از ۷۵۰ نانومتر تا ۱۰۶4 نانومتر را دارا هستند.

 

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نظر سیسیتم خنک کننده

لیزر الکساندرایت مجهز به سیستم خنک کننده گازی است (گاز نیتروژن روی بدن اسپری می کند) در حالیکه لیزرهای دایود مجهز به سیستم خنک کننده تماسی است و کولینگ دستگاه در قسمتی که با پوست در تماس است (سر هندپیس) تعبیه شده است.

 

مراقبت‌های قبل و بعد از فناوری دایود لیزر؛ رعایت نظافت شخصی  و دوری از نور آفتاب

پیش از مراجعه و استفاده از تکنولوژی لیزر دایود، باید ناحیه مدنظر را از هرگونه ماده آرایشی پاک کنید. حتماً نظافت شخصی را رعایت کرده و ناحیه تحت درمان را بتراشید. بهترین روش استفاده از یک ژیلت است. خودتان را در معرض نور شدید قرار ندهید و اگر به تازگی از سولاریوم استفاده کرده‌اید، باید زمان دیگری را برای استفاده از دایود اختصاص دهید.

بعد از انجام تکنولوژی لیزر دایود، برای کاهش قرمزی و التهاب پوست از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کرده و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که التهاب پوستی به‌صورت کامل برطرف نشده از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. پوشیدن لباس‌های گشاد و خنک مانع تحریک پوست شده و به درمان موثرتر فناوری ليزر diode کمک می‌کند.

 

قیمت دستگاه های لیزر دایود چقدر است؟

با توجه به تنوع زیادبهترین دستگاه لیزر حذف موهای زائد در بازار و همینطور عملکرد و کارایی متفاوت هر کدام قیمت این دستگاه ها بسته به برند دستگاه و کارایی خاص هر دستگاه متفاوت است.

 

آیا از بین بردن موهای زائد با لیزر diode با درد همراه است؟

در دستگاه های قدیمی تر برای کاهش درد و تاثیر گذاری بیشتر لیزر، ژل خنک بر روی ناحیه ای که قرار است درمان شود اعمال می شد. اما امروزه این مورد کاربرد کمتری دارد. اگر حین عمل لیزر پوست بد خنک شود احساس در از سمت مراجعه کننده بسیار کمتر است به همین دلیل امروزه سر هندپیس دستگاه های لیزر با سیستم خنک کننده هوشمند خنک می شود تا مراجعه کننده کمتر احساس درد کند.

 

ایا حذف موهای زائد با دستگاه های لیزر دایود دائمی است؟

لیزر درمانی می تواند تراکم موهای زائد را تا حد زیادی به صورت دائمی کاهش دهد. در طول درمان ممکن است بخشی از موهای لیزر شده در جلسات اول رشد مجدد داشته باشند و طبیعتا با تکرار مراحل لیزر تاثیر گذاری بیشتر خواهد بود.

 

در پایان ذکر این نکته ضروری است که لیزرهای دایودی و خانواده آنها مانند الکس دایودها هم به عنوان یکی از روشهای درمانی برای حذف موهای زائد میتوانند به حساب بیاورید و از آن ها نیز میتوان برای درمان در این حوزه استفاده نمود ولی قطعا میزان اثربخشی و ماندگاری و تاثیرات لیزرهای دایودی یا الکس دایودی بسیار کمتر و متفاوت تر از میزان اثربخشی در مقایسه با لیزرهای الکساندرایت های واقعی خواهد بود و لذا اولویت درمانی همیشه با لیزرهای الکساندرایت واقعی میباشد و سپس در مرحله بعد در مواردی که امکان دسترسی به لیزرهای الکساندرایت اصلی برای بیماران ممکن نباشد میتوان لیزرهای دایودی را به عنوان یک سیستم جایگزین در نظر گرفت. امید است اطلاعات و مطالب فوق گامی موثر در ترویج اطلاعات عمومی شما در حوزه سلامت داشته باشد.