لیزر درمانی در دندانپزشکی چگونه انجام می شود؟

لیزر درمانی در دندانپزشکی چگونه انجام می شود؟


پیشرفت تکنولوژی دندانپزشکی انقلابی در بسیاری از جنبه های دندانپزشکی ایجاد کرده است، از روش جایگزینی دندان های از دست رفته گرفته تا روشهایی که می توانیم حفره را تشخیص دهیم. در دندانپزشکی از لیزر جهت درمان های مختلف استفاده می شود. دندانپزشکی لیزری از سال ۱۹۸۹ شروع به گسترش کرد. در لیزر درمانی دندانپزشکی، مزیت هایی وجود دارد که در روشهای سنتی مرسوم وجود ندارد از جمله راحتی بیمار و دقت بالاتر درمان. به طور کلی دو نوع درمان دندانپزشکی با لیزر وجود دارد: لیزر بافت نرم (مانند لثه) و بافت سخت (مانند دندان و استخوان).

 کلمه لیزر (LASER) مخفف عبارت light amplification by the stimulated emission of radiation به معنی تقویت نور از طریق گسیل القایی است. دستگاه لیزر انرژی نور را به صورت یک پرتوی بسیار باریک و متمرکز در می آورد. دستگاه های نور لیزر هنگام برخورد با بافت، واکنشی در آن ایجاد می کنند که باعث شکل دهی یا بریدن بافت می شود. بنابراین استفاده از بهترین دستگاه لیزر دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد و در خرید آن باید به برند، نوع اشعه و ... دقت کرد. 

 

نحوه استفاده از لیزر

همه‌ی لیزرها با ارسال انرژی به شکل نور کار می‌کنند، این سازه انرژی نوری را در یک پرتو بسیار باریک و متمرکز ایجاد می‌کند. نور لیزر زمانی که به بافت برخورد می‌کند واکنشی در آن ایجاد می‌کند و به آن اجازه می‌دهد بافت را جدا کند، شکل دهد یا برای تبخیر کردن بافتی که در تماس با آن قرار دارد استفاده می‌شود، علاوه بر این برای تراشیدن بافت نرم وسخت و تسهیل در روند درمان استفاده می‌شود.

 

انواع لیزر در دندانپزشکی

دندانپزشک های حرفه ای بر طبق درمان مورد نیاز از لیزر بافت سخت و یا بافت نرم استفاده میکنند. برخی از ایشان در صورت لزوم از هر دو نوع لیزر استفاده میکنند. لیزر بافت سخت میتواند وارد ساختمان دندان شود. طول موج های آن توسط آب و ماده ی معدنی موجود در دندان جذب میشوند. این لیزرها اغلب به منظور آماده سازی و حالت دادن به دندان برای کامپوزیت، پر کردن دندان در محل خرابی ها و برداشتن بخشی از ساختمان دندان مورد استفاده قرار میگیرند.

 

مزایای دندانپزشکی بدون درد با لیزر

دندانپزشکی بدون درد با لیزر، مزایای فوق‌العاده زیادی در روند بهبودی، راحتی بیمار و حفاظت از بافت سالم در مقایسه با روش‌های سنتی دارد. در اینجا به چند مزایای دندانپزشکی بدون درد با لیزر اشاره می‌کنیم:

 

راحتی

دندانپزشکی با لیزر از انرژی لیزر و افشاندن ملایم آب استفاده می‌کند تا درمان‌های گسترده‌ای از دندانپزشکی را بدون گرما، لرزش، فشار و صدای مرتبط با دریل دندانپزشکی، فراهم کند. در بسیاری از درمان‌ها، به مواد بی‌حسی بسیار کمی نیاز است و در برخی موارد، استفاده از مواد بی‌حسی لازم نیست.

 

سهولت

دندانپزشکی با لیزر می‌تواند درمان را سریع‌تر انجام دهد، زیرا احتمال اینکه به تزریق نیاز داشته باشید، کمتر است. بدون استفاده از مواد بی‌حسی یا بی‌حسی بسیار کم، به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که روند درمان را که معمولاً به بیش از یک جلسه نیاز داشت، تنها در یک جلسه درمانی انجام دهد.

 

دقت

بهترین دستگاه لیزر دنتالمی‌تواند پوسیدگی‌ها را با دقت بیشتری نسبت به دریل دندانپزشکی حذف کند. این کار ساختار سالم دندان را بیشتر حفظ می‌کند. حفظ ساختار طبیعی دندان تا حد امکان، می‌تواند از درد و صرف هزینه جهت روکش، بریج، دندان مصنوعی و ایمپلنت به طور کامل بکاهد.

 

بازسازی مطلوب

تجربه نشان داده است که، آماده سازی با لیزر، قدرت بازسازی رنگ دندان را افزایش می‌دهد و پرکردگی با دوام بیشتری را در پی دارد.

 

خونریزی و تورم کمتر

برش آرام و کنترل شده با لیزر دندانپزشکی، نسبت به دریل و چاقوی جراحی، آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند. برش با لیزر نیز بسیار سریع‌تر بسته می‌شود. خونریزی در طول درمان یا پس از آن نیز به حداقل مقدار ممکن می‌رسد و ورم پس از جراحی نیز بسیار کمتر خواهد بود.

 

معایب لیزر تراپی دندان

  در اینجا به معایب دندانپزشکی با لیزر اشاره می‌کنیم:

 

عوارض بینایی

هنگام استفاده از لیزر در دندان پزشکی باید حتما چشم‌های بیمار را با عینک محافظ پوشاند. استفاده از لیزر ریسک‌هایی به همراه دارد و ممکن است موجب جدی به چشم شود بنابراین برای استفاده از این روش حتما به دندان پزشکی مراجعه کنید که دوره‌های مخصوص لیزرتراپی را گذرانده باشد.

 

بالا بودن تعرفه لیزر تراپی دندان

یکی دیگر از معایب کاربرد لیزر، گران بودن آن است. برای بهره جستن از مزایای لیزر باید چند برابر خدمات معمول دندانپزشکی هزینه کنید اما اگر جزو کسانی هستید که به دلیل ترس از دندانپزشکی و ابزار معمول آن، جرات قدم گذاشتن در مطب‌های دندانپزشکی را ندارید، می‌توانید با بهره‌ جستن از لیزر، تجربه‌ای متفاوت از دندان‌پزشکی داشته باشید.

 

خطرات مربوط به استفاده از لیزر در دندانپزشکی

خطرات دندانپزشکی با لیزر نسبتاً کم است. یافتن یک متخصص دندانپزشکی ماهر برای این کار بسیار مهم است، زیرا استفاده از طول موج یا سطح قدرت اشتباه می‌تواند به بافت آسیب برساند. برای یافتن یک دندانپزشک واجد شرایط برای لیزر درمانی، به دنبال متخصصی باشید که دوره‌های آموزشی را گذرانده و آموزش‌های مناسب را دیده باشد.

 

هزینه درمان دندان‌پزشکی با لیزر چقدر است؟

با توجه به ‌‌‌اینکه از کدام کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی و بر‌‌‌ای چه نوع درمانی می‌خواهید استفاده کنید هزینه‌‌ها متفاوت است. بنابر‌‌‌این نمی‌‌توان قیمت دقیقی را بر‌‌‌ای خدمات درمانی دندان‌پزشکی با لیزر ارائه نمود. اما به‌طورکلی هزینه دندان‌پزشکی با لیزر به عوامل مختلفی مانند نوع لیزر، نوع آسیب و مشکل د‌هان و دندان، تعداد دندان‌هایی که به درمان نیاز دارند، تخصص و مهارت دندان‌پزشک، هزینه‌های کلینیک بستگی دارد. از‌‌‌ این‌رو بر‌‌‌ای اطلاع از قیمت دقیق هزینه‌‌ها باید به کلینیک‌های دندان‌پزشکی معتبر مراجعه کنید تا پس از بررسی وضعیت د‌هان و دندان شما و خدماتی که نیاز دارید هزینه نهایی به شما اعلام شود. 

 

آیا استفاده از لیزر برای پر کردن یا عصب کشی دندان عوارض یا خطراتی دارد؟

احتمال عارضه یا خطر در درمان لیزری در دندانپزشکی نسبتا کم است. مهم این است که نزد دندانپزشک باتجربه در زمینه کار با دستگاههای لیزری، درمان را انجام بدهید که از طول موج نامناسب یا قدرت نامناسب دستگاه استفاده نکند و به بافتها صدمه نرساند. برای جلوگیری از آسیب دیدن چشمها، پیش از شروع درمان عینک محافظ به چشم می زنید بنابراین نگرانی از این بابت وجود دارد.

 

دقت دندانپزشک در استفاده از لیزر چگونه است؟

دقت و دید دندانپزشک در زمان برش و برداشتن پوسیدگی دندان بسیار وسیع تر از روش معمولی است. با استفاده از لیزر دندانپزشک می تواند نواحی آسیب دیده را به راحتی تشخیص دهد و بدون آسیب دیدن سطح سالم، پوسیدگی های دندانی را بر دارد. همچنین مطالعات نشان می دهد که چسبندگی مواد پر کننده ی دندان به سطح سالم دندان در این روش بیشتر و استحکام بالاتری دارد.

 

چه کسانی می توانند از لیزر برای پر کردن دندان استفاده نمایند ؟

این روش برای تمام بیماران و افراد مناسب است البته با وجود اثر بخشی آن در دندانپزشکی برای بیمارانی که قبلا دندان های خود را ترمیم کرده اند، این روش مناسب نیست. در بعضی مواقع دندانپزشکان این روش را با روش سنتی ترکیب می کنند تا نتیجه ی بهتر و مطلوب تری دریافت کنند. با استفاده از لیزر می توان ۹۰ درصد از پوسیدگی ها و خرابی های دندانی را بدون آسیب دیدن بافت سالم دندان از بین برد.

 

کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی و استفاده از آن در کنار روش‌های سنتی و معمولی موجب شده که فر‌‌‌ایند‌‌‌های درمانی ترمیمی‌ و زیبایی دندان‌پزشکی با دقت و سرعت بالاتری انجام شوند. از‌‌‌این‌رو بیمار با استفاده از دندانپزشکی لیزری می‌تو‌‌اند در مدت زمان کوتاه‌تری، با احساس درد و ناراحتی و حتی خون‌ریزی کمتر به نتایج مطلوب خود دست یابد و دندان‌هایی زیبا و سالم داشته باشد.