بلیچینگ با لیزر چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ با لیزر چگونه انجام می شود؟


بلیچینگ دندان با لیزر یک روش ترکیبی است که در این روش همزمان از روش های قدیمی بلیچینگ و لیزر استفاده می شود. در زمان استفاده از این روش باید به منظور جلوگیری از اصابت نور لیزر به چشم بیمار از عینک مخصوص استفاده شود و کمتر از یک ساعت زمان می برد. این روش ابتدا ژل های سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن روی دندان ها قرار می گیرد. سپس نور لیزر به سطح دندان ها تابانده می شود. به طوری که این لیزر سبب فعال شدن پراکسید هیدروژن و نفوذ آن به سطح دندان ها می شود. در این روش تغییری در ساختار دندان ایجاد نمی شود. فقط سبب تغییر رنگ و روشن تر شدن دندان ها تا حدود هشت درجه می شود.

 

بلیچینگ با لیزر چیست؟

یکی از جدیدترین روش های دندانپزشکی زیبایی، درمان بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها با بهترین دستگاه لیزر دنتال است. این درمان یک عمل تخصصی است که در مطب دندانپزشکی انجام می شود و عبارت است از قرار دادن یک ژل سفید کننده غلیظ و گرم کردن آن با لیزر. شاید کسانی که در مورد این روش درمانی اطلاعاتی ندارند وقتی نام بلیچینگ با لیزر را می شنوند گمان کنند که این روش خطرناک بوده و با عوارض زیادی همراه است. اما در واقع چنین نیست. سفید کردن دندان ها با لیزر، به لیزرهایی با قدرت بالا نیاز ندارد که به دندان های شما آسیب بزند. در واقع لکه های دندان به گونه ای موثر با کمک لیزر از بین رفته و لبخند سفید طبیعی برای شما به ارمغان می آورند. 

 

موارد استفاده از بلیچینگ با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر می‌تواند برای سفید کردن دندان‌های لکه دار و تغییر رنگ داده به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر به کار رود:

 1. لکه سطحی و یا عمقی روی مینای دندان
 2. تغییر رنگ دندان بر اثر افزایش سن
 3. لکه‌های ناشی از سیگار کشیدن
 4. لکه‌های ناشی از رژیم غذایی نامناسب مانند مصرف زیاد شراب و قهوه
 5. لکه‌های ناشی از فلوئوروزیس دندانی
 6. تغییر رنگ بر اثر مصرف تتراسایکلین
 7. ضربه به پالپ دندان
 8. تغییر رنگ ناشی از درمان‌های ترمیمی

توجه: برای درمان تغییر رنگ بر اثر مصرف تتراسایکلین، بلیچینگ حرفه‌ای به تنهایی ممکن است کافی نباشد. در این صورت می‌توان از ترکیبی از درمان‌ها مانند بلیچینگ و روکش استفاده کرد.

توجه: فلوئوروزیس دندان ممکن است نیاز به درمان با ترکیبی از بلیچینگ با لیزر و میکرو ابریژن داشته باشد.

 

نقش لیزر در سفید شدن دندان ها

در بلیچینگ دندان با لیزر، پروسه ی سفید کردن دندان ها بدون هیچ تغییرات شکل ظاهری (مورفولوژیک) و شیمیایی بر روی مینا و بافت های اطراف آن است. نقش لیزر در سفید کردن دندان ها، سرعت بخشیدن به فعال سازی هیدروژن پراکسید در ژل های سفیدکننده است. در واکنش به جذب انرژی لیزر، هیدروژن پراکسید به مولکول های آب و رادیکال های اکسیژن شکسته می شود. رادیکال های آزاد اکسیژن به طور شیمیایی موجب کاهش مولکول های رنگی آلی (کروموفورها) در ماتریکس مینا می شوند و این عمل را از طریق اکسیداسیون سریع و تبدیل کروموفورها به مولکول های کوچکتر و با رنگ کمتر (less pigmented) انجام می دهند. به طور همزمان گرمای لیزر موجب  نفوذ عمیق تر ژل بلیچینگ به عاج زیرسطحی شده و اثر سفیدکنندگی را افزایش می دهد.

 

سفید کردن دندان با لیزر برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افرادی که دوست دارند لبخندشان زیبا تر شود و دندان های تمیز و یک رنگی داشته باشند می توانند از بلیچینگ دندان استفاده کنند. اما سفید کردن دندان با بهترین دستگاه لیزر دندانپزشکی  برای برخی افراد خاص ضروری تر می باشد. افرادی که به دلیل نامرتب بودن دندان هایشان ارتودنسی انجام داده اند می توانند از لیزر استفاده کنند. زیرا ارتودنسی دندان ممکن است باعث شده باشد که پلاک روی دندان ها  جمع شده باشد و رنگ دندان ها را تغییر داده باشد. به همین سبب سفید کردن آن ها ضروری است.

مشکل فلوروزیس دندان باعث به وجود آمدن لکه هایی روی دندان ها می شود به همین علت کسانی که این مشکل را داشته اند می توانند دندان های خود را بلیچینگ کنند تا لکه ها از بین بروند. افراد سیگاری و یا کسانی که دخانیات مصرف می کنند عموما دندان هایی زرد رنگ دارند . این افراد باید روشن کردن دندان با لیزر اقدام کنند تا لکه ها و تغییر رنگ دندان هایشان که بر اثر سیگار به وجود آمده است بر طرف شود.

تغذیه نا مناسب یکی از مهم ترین عوامل تغییر رنگ دندان ها می باشد. زیرا مواد غذایی به طور مستقیم با دندان ها برخورد دارند درنتیجه اگر تغذیه نامناسب باشد و موارد بهداشتی رعایت نشود دندان ها زرد رنگ می شوند. به طور مثال خوردن نوشابه، چای، قهوه و غیره اگر بیش از حد باشد، زردی دندان ها را به وجود می آورد. این افراد نیز باید از بلیچینگ دندان استفاده کنند.  برخی افراد لکه هایی حتی سفید رنگ روی دندان ها دارند. بلیچینگ با لیزر می تواند این لکه ها را از بین ببرد و دندان هایی یک دست و درخشان را به وجود آورد.

 

تفاوت سفید کردن دندان با لیزر با روش های بلیچینگ دندان بدون لیزر چیست؟

دو روش زیر به عنوان روش های معمول بلیچینگ در اکثر مطب های دندانپزشکی وجود دارند که تفاوت خاصی در تاثیر آن ها مشاهده نشده است:

 1. استفاده از ژل های بلیچینگ به تنهایی و بدون کاربرد ابزار جانبی برای فعال کردن آن
 2. بلیچینگ با روش تسریع با نور

یعنی چه زمانی که برای سفید شدن دندان ها، ژل هایی با غلظت 30 تا 40 درصد بر روی دندان ها به کار رود و چه زمانی که از روش تسریع با نور استفاده گردد، اثر گذاری مشابهی را شاهد خواهیم بود. در واقع نور با تاثیر بر روند عمل کردن یا یونیزه شدن هیدروژن پراکسید باعث تسریع انتشار ماده ی فعال در دندان و تسریع فرآیند می شود اما به جز سریع تر کردن فرآیند کلینیکی ، برتری دیگری بر روش مرسوم بلیچینگ ندارد.

این در حالیست که با استفاده از لیزر میتوان به قدرت هایی در حد تاثیر گذاری ژل های حاوی هیدروژن پراکسید با غلظت بالا دست یافت. در عین حال برخلاف روش تسریع با نور ، از افزایش حرارت جلوگیری کرده، حفاظت بیشتری از لثه به عمل می آید، سبب افزایش حساسیت دندان ها نمی گردد و از تخریب جزئی ساختار مینا بخاطر وجود غلطت بالای هیدروژن پراکسید نیز جلوگیری به عمل می آورد.

 

بلیچینگ دندان با لیزر چه مزایایی دارد؟

از جمله مواردی که به عنوان مزایای بلیچینگ دندان با لیزر می‌توان در نظر گرفت، شامل موارد زیادی است که در ادامه برایتان بیان کرده‌ایم:

 1. در این روش به دلیل اینکه دستگاه‌های لیزر عمق نفوذ بیشتری به نسبت دیگر روش‌ها دارند، میزان سفیدی دندان‌ها چند برابر می‌شود.
 2. این روش در مدت زمان کوتاهی حتی در 5 دقیقه انجام می‌گیرد و شما را به نتیجه دلخواه که همان سفیدی دندان‌ها است می‌رساند.
 3. بلیچینگ با استفاده از این روش ماندگاری و دوام بالاتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.
 4. در این روش درد و حساسیتی برای فرد ایجاد نمی‌شود.
 5. به دلیل استفاده از نور، سفیدی دندان‌ها به طور یکنواخت اتفاق می‌افتد و می‌توان گفت در این روش دندان‌هایی یک دست خواهید داشت.

 

امید است که این مقاله توانسته باشد گامی هرچند کوچک در مسیر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به شما برداشته باشد. در آخر از تکرار هزار باره این نکته گذر نخواهیم کرد که حتما در نظر داشته باشید که پزشکان موفق و متخصص در زمینه درمانی و زیبایی از مهم ترین عوامل موافقیت روند درمانی هستند.