سفید کردن دندان با لیزر دندانپزشکی

سفید کردن دندان با لیزر دندانپزشکی


سفید کردن دندان با لیزر یا بلیچینگ به وسیله لیزر روش نوینی در زیبایی لبخند است که مورد استقبال افراد زیادی در دنیا قرار گرفته است. یکی از پرتقاضا ترین خدمات دندانپزشكی زیبایی روشن كردن رنگ دندانهاست. در آمریكا بر اساس آمار ۸۶ درصد بزرگسالان حداقل یكی از روش های سفید كردن دندان را تجربه كرده اند. سفید کردن دندان با لیزر روشی ایمن، بدون درد، با ماندگاری بالا و مبتنی بر تکنولوژی روز دنیا که لبخندی درخشان و زیبا را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 دلايل زيادی وجود دارند که باعث می شوند برای رفع بد رنگی های دندان و لثه تلاش نماييم. گر چه بهداشت خوب دهان تاثير مثبتی بر دهان دارد اما فرد را از انجام درمان های زیبایی بی نیاز نمی سازد. تغيير رنگ می تواند تنها لثه يا دندان يا هر دو را درگير کند. ممکن است به صورت موضعی یا  کلی باشد. مصرف بيش از حد نوشابه های تيره يا مشروبات الکلی، آلرژي، مصرف برخی داروها و ميزان زياد فلورايد در بدن می توانند از علل تغییر رنگ ها باشند.

 

بلیچینگ دندان با لیزر چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر فرایندی است که شامل استفاده از ژل بلیچینگ می‌باشد که با تابش نور لیزر فعال می‌شود. لازم است بدانید که در این روش خود نور لیزر در واقع هیچ گونه تأثیری بر سفید شدن دندان‌ها ندارد و تنها با اثر گذاشتن بر روی ژل سفید کننده باعث فعال شدن آن شده و موجب سریع‌ تر و مؤثرتر عمل کردن آن می‌شود. همچنین یکی از روش‌های بسیار مؤثر و ایمن برای سفید کردن دندان بوده و لازم است بدانید که نتایج مشابهی با سایر روش‌های بلیچینگ حرفه ‌ای در مطب دارد.

 

آیا بلیچینگ دندان به دندان آسیب می رساند؟

محلول های مورد استفاده در فرآیند سفید کردن دندان بی ضرر هستند. نکته مهم این است که داروی مورد استفاده در سفید کردن دندان توسط دندانپزشک با توجه به ساختار دندان شما تعیین می شود. میزان بلیچینگ رنگ دندان شما بسته به داروی مورد استفاده و ساختار دندان شما متفاوت است.

 

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی چیست؟

دو نوع اصلی بهترین دستگاه لیزر دنتال عبارت است از درمانهای بافت سخت و بافت نرم. منظور از درمانهای بافت سخت کلیه درمانهایی است که در آن بافتهای سخت مانند دندان باید دستکاری شوند. درمان های بافت سخت که با لیزر انجام می شوند عبارتند از:

 

شناسایی پوسیدگی دندان: از لیزر می توان برای تشخیص پوسیدگی ها استفاده کرد.

آماده کردن و پر کردن دندان: در پر کردن دندان با لیزر دیگر نیازی به استفاده از دریل دندانپزشکی و تحمل لرزش و صدای آن نیست بلکه بدون نیاز به بی حسی، دندان پر می شود.

درمان حساسیت دندان: دندانهایی که به سرما و گرما حساسیت پیدا کرده اند را می توان با لیزر و مهر و موم کردن توبولهای ریشه دندان، درمان کرد.

سفید کردن دندان : استفاده از لیزر در بلیچینگ عوارضی مانند حساسیت دندان، آسیب رسیدن به مینای دندان و گاها ترک های ریز دندانی را کاهش می دهد.

جراحی لثه: از لیزر می توان برای برش و جراحی لثه استفاده کرد. این روش درد و ناراحتی کمتری را برای بیمار بوجود می آورد و طول درمان را کوتاه تر می کند.

 

مزایای استفاده از لیزر در سفید کردن دندان:

سفید کردن دندان‌ها با لیزر دندان پزشکی مزایای بسیاری دارد که از  جمله می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. روشی ایمن و بدون خطر
  2. طول جلسه درمانی بسیار کوتاه است
  3. عدم آسیب به لثه و بافت دندان
  4. ماندگاری بالاتر نسبت به دیگر روشها
  5. کارآمد در بدرنگی های شدید
  6. سفیدی و درخشندگی بیشتر نسبت به روش های دیگر(حتی در یک جلسه)
  7. روشی کاملا بدون درد
  8. بدون ایجاد حسیاسیت دندانی

 

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

ژل های بلیچینگ دندان که در فرآیند بلیچینگ دندان استفاده می شود، بسته به فرد ممکن است سطوح مختلفی از حساسیت را در دندان ها ایجاد کند. حساسیت به نوشیدنی های گرم و سرد ممکن است شما را آزار دهد. این یک عارضه جانبی مورد انتظار است. نکته مهم این است که حساسیت در عرض ۲۴-۴۸ ساعت از بین می رود. دندانپزشک شما می تواند فلوراید بمالد و خمیردندان حساسیت زدایی را برای کاهش حساسیت و سهولت در گذراندن این فرآیند توصیه کند.

 

آیا سفیدکردن با لیزر بدون تزریق بیهوشی امکان‌پذیر است؟

در بسیاری از موارد، سفید کردن دندان‌ها با بهترین دستگاه لیزر دندان پزشکی بدون تزریق داروی بیهوشی و سریع امکان‌پذیر است.

 

آیا سفید کردن دندان روی دندان‌های مصنوعی قابل اجرا است؟

خیر. سفید کردن دندان هیچ تاثیری روی دندان‌های مصنوعی، تاج، مواد پرکننده دندان و ونیرها ندارد.

 

آیا سفید کردن دندان‌ها همیشگی است؟

خیر. تاثیر این نوع درمان زیبایی همیشگی نیست و تنها چند ماه تا نهایت 3 سال ماندگاری دارد. البته طول ماندگاری درمان بیشتر به افراد بستگی دارد. به‌طور کل باید گفت اگر فرد در مصرف خوراکی و نوشیدنی‌هایی نظیر چای و قهوه که موجب تغییر رنگ و لکه شدن دندان می‌شوند احتیاط نکند مسلما نتیجه حاصل از سفید کردن دندان‌ها خیلی طولانی نخواهد بود.

 

چرا سفیدکردن دندان با لیزر برای کودکان مناسب است؟

مهمترین مزایای درمان با لیزر برای کودکان به شرح زیر می‌باشد:

تقریبا بدون درد است، سریع انجام می شود و هیچ صدا یا لرزش ناخوشایندی احساس نمی‌شود.

استریلزه یا همان گندزدایی مانع پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. بعد از عمل فرنکتومی لب نیازی به بخیه زدن نیست. تحقیقات حاکی از آن است که این روش درمانی برای کودکان جالب و بدون مشکل است.

 

احتیاط کنید

سفید کردن دندان با لیزر کاملاً ایمن است. تنها اثرهای جانبی اندکی مانند گلو درد، لکه‌های سفید روی لثه، حساسیت به سرما یا گرما و تحریک یا التهاب لثه‌ها بروز می‌یابد. دندانپزشک راهکارهای مدیریت این اثرهای جانبی جزیی و خفیف را ارائه می‌دهد، البته تمام این موارد پس از اتمام درمان برطرف می‌شود.

رعایت احتیاط‌ های لازم مفید خواهد بود. اولین و مهم‌ ترین نکته مراجعه به دندانپزشک مجرب و ماهر است. نظرخواهی از بیماران پیشین نیز کمک موثری خواهد بود. همواره به خاطر داشته باشید که نتایج سفید کردن دندان دائمی نیست و برای حفظ نتیجه باید مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را در برنامه روزانه گنجاند. سالانه دو بار نیز باید به دندانپزشک مراجعه کرد. نکته دیگر داشتن انتظارات واقع بینانه است، توقع نداشته باشید سفیدی رنگ دندان‌ها کور کننده باشد و چشم‌ها را خیره کند. کودکان، بانوان باردار، افراد دارای دندان‌های حساس، پوسیده، نیازمند عصب کشی دندان یا مبتلا به آلرژی باید مشکل موجود را ابتدا رفع کنند و سپس سفید کردن دندان را انجام دهند. همچنین این عمل در صورت ساییدگی پرکردگی یا مینای دندان باید تا زمان ترمیم دندان به تعویق انداخته شود.

 

بلیچینگ دندان با لیزر جزو راحت ‌ترین و سریع ‌ترین روش‌های سفید کننده دندان به شمار می‌آید. خواندن این مقاله قطعا در تصمیم ‌گیری شما برای بلیچینگ موثر بوده است.