رفع لک با لیزر کیوسوئیچ

رفع لک با لیزر کیوسوئیچ


لکه‌های پوستی نظیر خال یا کک‌ و مک در دوران مختلف زندگی  روی بدن ایجاد می‌شوند که ممکن است باعث به‌چالش کشیدن زیبایی هر فرد شوند. بالا رفتن سن باعث ایجاد اختلافات جزئی در رنگ ‌دانه‌های پوست می‌شود؛ با افزایش این اختلافات و تیره‌ تر شدن پوست، به ایجاد لک و ملاسما منتهی می‌شود. برای رفع این مشکل بهتر است از دستگاه کیوسوئیچ استفاده نمایید. این لیزر با تاباندن اشعه ‌هایی با طول‌ موج 532 و 1064 نانومتر، لکه ‌ها را پس از چند جلسه از بین می‌برد.

افزایش سن فقط یکی از دلایل عمده ایجاد لک محسوب می‌شود؛ عوامل دیگری مانند تغییرات هورمونی، استفاده از برخی داروها، عوامل ژنتیکی و برخورد مستقیم آفتاب به پوست نیز تأثیرگذار خواهند بود. کلیه لک‌ و ملاسماهایی که توسط این عوامل ایجاد می‌شوند، به کمک لیزر کیوسوییچ قابل درمان هستند.

 

چگونگی کار لیزر کیوسوییچ

لیزر Q-switch یکی از معروف ‌ترین لیزرها برای از بین بردن انواع لک و تاتو است. افزایش سن یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد لک صورت است. لیزر کیوسوییچ یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان لک صورت می‌باشد. در واقع این لیزر با تابیده شدن امواج بر روی پوست، توسط رنگ دانه‌های پوست جذب شده و لک ها را کاهش داده و یا به طور کامل از بین می‌برد. در ادمه می خواهیم رفع لک صورت با لیزر کیوسوییچ را بررسی کنیم.

 روش انجام کار کیوسوییچ رومیزی ADSS به این صورت است که به وسیله امواج نوری بسیار قوی به پوست تابیده می‌شود و از این طریق دانه ‌های رنگی پوست را متلاشی می‌کند. این رنگ‌ های شکسته شده زیر پوست به صورت طبیعی از بدن دفع شده و به مرور رنگ این ناحیه شبیه سایر نواحی پوست خواهد شد. تعداد جلسات مورد نیاز برای از بین بردن لک ‌ها بستگی به نظر پزشک دارد.

 

کاربرد دستگاه کیوسوئیچ چیست؟

کاربردهای لیزر کیوسوئیچ عبارتند از:

  1. حذف و پاک کردن کامل تاتو و خالکوبی صورت و بدن 
  2. حذف خالکوبی و خال های مادر زادی بدن و صورت 
  3. حذف لکهای پوستی و کبودی ، لکه های قهوه ای 
  4. حذف خال و کک و مک پوست بدن و صورت 

 

لیزر کیوسوئیچ مناسب چه کسانی است ؟

برخورداری از سلامت عمومی یکی از اصول استفاده از هر روش درمانی از جمله لیزر سوئیچ است. درصورتی ‌که فرد به بیماری‌های پوستی یا خود ایمنی مبتلا باشد نمی‌تواند از این روش استفاده کند. همچنین هر فردی که به نوعی با لک‌های پوستی درگیر است یا از انجام یک خالکوبی پشیمان شده است، می‌تواند از این روش برای از بین بردن خالکوبی یا لک ‌ها استفاده کند.

همچنین این روش درمانی در افرادی که پوست روشن ‌تری دارند تاثیر بهتری خواهد گذاشت. به همین دلیل پزشکان به افرادی که پوست خیلی تیره‌ای دارند، استفاده از روش دیگری را توصیه می‌کنند.

اگر از لیزر کیوسوئیچ برای درمان لک‌های صورت استفاده می‌شود، فرد نباید تب ‌خال داشته باشد. همچنین اگر هنوز مدت زیادی از بهبود تب‌خال او نمی‌گذرد و ویروس تب‌خال هنوز در بدن اوست نیز بهتر است استفاده از این روش را مدتی به تاخیر بیندازد. این روش برای خانم‌ هایی که تحت درمان برای باردار شدن هستند، مناسب نیست.

 

لیزر کیوسوئیچ درمانی برای لک و کک و مک

این دستگاه برای لک ای پوستی که به ابعاد کوچک و بزرگ اما با تعداد کمی بر روی پوست شما وجود دارد کاربرد دارد و اگر پوست شما دارای تعداد زیادی از لکه های قهوه ای است بهتر است استفاده از دستگاه کیوسوئیچ را فراموش کنید زیرا پاسخ گوی لک های زیاد نیست.

این دستگاه برای برجای ماندن لک های خورشیدی که بر روی قفسه ی سینه یا بازو و غیره است موثر بوده و پاسخ گوی خوبی محسوب می شود.

این دستگاه دارای انرژی بالایی است که وارد پوست شده و رنگ دانه های پوستی که بر اثر تاتو و یا خالکوبی های با عمق زیاد است را ریز کرده و برای این مکانیسم گرما و داغی بالایی را به پوست وارد می کند که البته این دمای بالا با خنک کننده ای که بر روی این دستگاه نصب شده است قابل کنترل است اما باید ناحیه مد نظر حتما بی حس گردد تا درد و سوزشی را بیمار حس نکند.

 

عوارض لیزر کیوسوئیچ بر بدن و پوست؛ قرمزی و التهاب موقت

استفاده از دستگاه کیوسوئیچ، عوارض خاصی برای پوست نخواهد داشت؛ البته ممکن است که لکه‌ های قرمز یا قهوه‌ای روی پوست ایجاد کند. این لکه‌ ها پس از گذشت چند روز از بین خواهند رفت. اگر پوست فرد حساس باشد، احتمال وجود زخم و عفونت نیز وجود دارد. در این شرایط باید با مراجعه به پزشک این مشکل را رفع کرد؛ بنابراین شایعاتی مانند سوختگی بعد از لیزر کیوسوییچ حقیقت ندارند. توجه داشته باشید که کلیه نکات مراقبتی و عوارض لیزر کیوسوئیچ هنگام ویزیت و با بررسی پوست بیمار در کلینیک، عنوان می‌شوند.

 

آیا تکنیک لیزر کیوسوئیچ درد دارد؟

استفاده از لیزر کیوسوئیچ سبب سوزش کمی در ناحیه تحت درمان می شود و نیازی به استفاده از دارو های بی حسی در حین درمان نمی باشد. اما اگر پوست حساسی دارید حتما ۳۰ دقیقه قبل از لیزر کیوسوئیچ میتوانید از یک کرم بی حس کننده استفاده کنید.

 

لیزر کیوسوئیچ  عوارض و خطرات دارد ؟

بروز لک های قهوه ای و قرمز بعد از درمان طبیعی است که بعد از مدتی پوسته پوسته شده و از بین می روند این مورد به خودی خود درمان می شود اما در مواردی که نادر است سبب زخم و عفونت می شود که باید به پزشک مراجعه کنند بعد از درمان با این روش باید مراقبت هایی که پزشک توصیه کرده را حتما انجام دهیم و اجتناب از نور آفتاب بسیار ضروری است .

 

هزینه ی انجام لیزر کیوسوئیچ

هزینه و قیمت لیزر کیوسوئیچ  نانوسکند تقریبا بالا میباشد ولی در صورتی که نمیخواهید هزینه زیادی پرداخت کنید میتوانید از لک بر و ضد آفتاب ها استفاده کنید تا به مرور زمان لک های شما از بین برود یا از میکرودرم ابریژن برای پاک کردن لک های سطحی و جای جوش استفاده کنید.

 

مراقبت های بعد از لیزر کیوسوئیچ برای بهبود پوست چست؟

دوری از نور مستقیم خورشید یکی از کارهای بسیار مهمی است که پس از درمان با دستگاه کیوسوئیچ باید انجام داد؛ همچنین برای التیام لک‌های قرمز و قهوه‌ای ایجاد شده بایستی دوره نقاهت لیزر کیوسوئیچ با صبر و حوصله طی شود؛ زیرا این لکه‌ها با پوسته ‌پوسته شدن از بین بروند.

توجه داشته باشید که به‌ هیچ ‌وجه نباید تا 24 ساعت بعد از انجام لیزر، ناحیه مورد نظر را بشویید. استفاده از پماد و کرم‌ های تجویزی نیز بایستی به ‌موقع و طبق تجویز پزشک انجام شود.

دوره نقاهت لیزر کیوسوئیچ حدوداً تا دو هفته به طول می‌انجامد و پس از گذشت این مدت، بیمار شاهد نتیجه‌ های درمان خواهد بود.

 

آیا لیزر کیوسوئیچ برای برطرف کردن آسیب‌های شدید مفید است؟

با استفاده از این لیزر می‌توان لک‌ های با مساحت زیاد را نیز برطرف کرد. اما اگر تعداد لک‌ ها یا حجم کک ‌و مک در چهره شما خیلی زیاد باشد، نمی‌توان کیوسوئیچ را برای رفع آن استفاده کرد. درواقع پزشکان معتقدند که این روش برای برطرف کردن لک‌های پوستی نقطه ‌ای موثر است. درصورتی‌ که تعداد لک‌ها خیلی زیاد باشد و در حجم گسترده‌ای از بدن پراکنده شده باشند، بهتر است به روش‌های دیگری برای از بین بردن آن ‌ها فکر کرد.

 

آیا می‌توان این روش را با دیگر روش‌های درمانی ترکیب کرد؟

بله. از نظر علمی لیزر کیوسوئیچ با دیگر روش‌های درمانی تداخلی ندارد. شما می‌توانید این روش را به ‌صورت ترکیبی با دیگر روش‌ها به کار بگیرید. البته تصمیم‌ گیری درباره این موضوع کاملا بر عهده پزشک است.

 

همانطور که در بالا اشاره شد، عوامل بسیاری در ایجاد لک‌های پوستی اثرگذار هستند. استفاده از این لیزر عوارض خاصی را به دنبال ندارد، اما بهتر است که زیر نظر یک پزشک متخصص و در یک کلینیک حرفه ای انجام شود.